SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Centralne obchody Dnia Weterana w Kielcach
Konferencję dotyczącą organizacji trzydniowych centralnych obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Kielcach zorganizowała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Kielce w tym roku będą gospodarzem centralnych obchodów Dnia Weterana. - Dla nas to ogromne wyróżnienie, że Centralne Obchody Dnia Weterana w 2018 roku będą odbywać się w Kielcach. Chcę tutaj serdecznie podziękować prezydentowi Kielc Wojciechowi Lubawskiemu, za to, że wszystkie wspólnie organizowane uroczystości są zawsze na wysokim poziomie i dzięki temu, mimo dużej konkurencji, bo wiele miast zabiegało o to, aby uroczystości odbyły się właśnie u nich, razem z Panem Pułkownikiem oraz Panem Senatorem staraliśmy się, aby to były Kielce – mówiła wojewoda. Uroczystości rozpoczną się już 27 maja, gdzie w okolicach Placu Wolności w Kielcach odbędzie się pokaz musztry oraz sprzętu zarówno wojskowego, jak i tego, którym dysponują służby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W drugim dniu uroczystych obchodów, 28 maja przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się prezentacja pojazdów wojskowych i sprzętu uzbrojenia, pokazy musztry paradnej, występy zespołów wokalno-instrumentalnych oraz pokazy walki wręcz.

29 maja uroczystości rozpoczną się od Mszy Św. w Bazylice Katedralnej w Kielcach w obecności Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka. Następnie na Placu Wolności odbędzie się uroczysty apel, na którym wręczone zostaną resortowe odznaczenia dla weteranów, a także przedstawieni zostaną żołnierze weterani, którzy biorą udział w upamiętnieniu tych, którzy zginęli podczas misji zagranicznych. Odbędą się również pokazy uzbrojenia (m.in. będzie można obejrzeć czołg Leopard i transporter Rosomak), musztry paradnej, a na koniec odbędzie się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego na kieleckim rynku. - Chcemy podczas tych dni podziękować wszystkim żołnierzom weteranom, którzy walczyli na misjach zagranicznych – mówiła podczas konferencji wojewoda Agata Wojtyszek.

W spotkaniu wzięli udział również świętokrzyscy parlamentarzyści senator Jarosław Rusiecki oraz senator Krzysztof Słoń, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, a także komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk Paweł Chabielski.

Data dodania artykułu: 2018-05-24
Autor artykułu: Świętokrzyski UW
stat4u