SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ponad 34,8 mln zł dofinansowania UE na rozwój kolei we Wrocławiu
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak uczestniczył w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla projektu: „Budowa przystanku kolejowego Wrocław Szczepin na linii nr 143 wraz z przebudową wiaduktu kolejowego nad ul. Długą we Wrocławiu oraz niezbędną infrastrukturą”.

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej wrocławska infrastruktura transportowa zmienia się na lepsze. Plany modernizacyjne zakładają, że za dwa lata wrocławianie będą mogli skorzystać z nowego przystanku kolejowego i innych udogodnień ułatwiających codzienną podróż.

Budowa nowego przystanku Wrocław-Szczepin oraz rozbudowa wiaduktu to niezwykle ważne inwestycje, które pozwolą mieszkańcom Dolnego Śląska łatwiej skomunikować się z miejskim transportem publicznym oraz poprawią komfort codziennych podróży. Cieszę się, że dzięki takiemu wsparciu region może dynamicznie się rozwijać - podkreślił w trakcie uroczystości Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak

Wartość inwestycji to blisko 51 milionów złotych, wsparcie UE wyniesie ponad 34,8 milionów złotych i pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt zakłada budowę nowego przystanku kolejowego Wrocław Szczepin zlokalizowanego na trasie Kalety – Kluczbork – Oleśnica – Wrocław Mikołajów. W miejscu, gdzie obecnie nie ma infrastruktury pasażerskiej i żadnego skomunikowania z miejskim transportem publicznym, powstaną perony z dojściami, schodami, windami oraz wiatami, a także systemem informacji pasażerskiej.

W ramach prac przebudowany zostanie wiadukt kolejowy nad ulicą Długą we Wrocławiu. Obszar Lokalnego Centrum Sterowania Wrocław Popowice zostanie powiększony o stację Wrocław Popowice oraz nastąpi rozbudowa funkcjonującego systemu przekazywania informacji o przyjazdach i odjazdach pociągów na posterunkach Grabiszyn, Stadion, Wrocław Gądów i Wrocław Nadodrze.

Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa funkcjonowania systemu komunikacji we Wrocławiu. Realizacja projektu zwiększy dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców Wrocławia, a także doprowadzi do integracji wrocławskich kolei z transportem miejskim. To znacząco poprawi warunki komunikacyjne, nie tylko mieszkańcom osiedla Szczepin, ale całej Aglomeracji Wrocławskiej.

Z programu Infrastruktura i Środowisko od 2015 roku przeznaczono z funduszy unijnych 75,5 miliarda złotych na rozwój Polski. W tym celu podpisano 1720 umów. Te liczby wielu osobom mogą nic nie mówić. Istotą tego programu jest jednak to, że Polska z roku na rok zmienia się na lepsze, a inwestycje w infrastrukturę zawsze pociągają za sobą inwestycje w regionach: powstają nowe miejsca pracy i nowe firmy, a te, które już istniały, mają szanse na rozwój. Dlatego trzeba zdać sobie sprawę, że dzięki kwocie 75,5 miliarda złotych zmienia się życie Polaków tu i teraz: na osiedlu Szczepin, we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku - stwierdził obecny na uroczystości podpisania umowy Witold Słowik, Wiceminister Inwestycji i Rozwoju.

W uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie uczestniczyli także: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Witold Słowik, Poseł RP Mirosława Stachowiak-Różecka, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol oraz Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Ireneusz Merchel.

Data dodania artykułu: 2018-05-24
Autor artykułu: Dolnośląski UW
stat4u