SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,"Razem w szyku", czyli piknik mundurowy w Częstochowie
Pokazy musztry wojskowej oraz sprzętu policyjnego, wojskowego i strażackiego, a także ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy – w tym wszystkim mogli wziąć udział uczestnicy Pikniku Mundurowego „Razem w szyku”, który odbył się w zeszły piątek na pl. Władysława Biegańskiego w Częstochowie.

Piknik, którego organizatorem była Wojskowa Komenda Uzupełnień w Częstochowie, otworzył wicewojewoda śląski Mariusz Trepka wraz z przedstawicielami Wojska Polskiego i Policji. Podczas wydarzenia zaprezentowano samochody, wyposażenie, uzbrojenie oraz umundurowanie wielu służb i instytucji. Uczestnicy mogli odwiedzić wystawy przygotowane m.in. przez Wojsko Polskie, Policję, Państwową Straż Pożarną, Straż Graniczną, Służbę Więzienną, Stację Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, a także Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Przygotowane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego stoisko promujące numer alarmowy 112 cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Pracownicy CPR prowadzili szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ćwiczono resuscytację krążeniowo–oddechową u niemowląt, dzieci i dorosłych, postepowanie przy zakrztuszeniach oraz innych stanach zagrażających ludzkiemu zdrowiu i życiu. Ćwiczący otrzymywali gadżety promujące numer alarmowy 112, w tym m. in.: maskotki numeru alarmowego, elementy odblaskowe oraz instrukcje udzielania pierwszej pomocy. Pracownicy CPR rozdawali też uczestnikom pikniku miniapteczki, których pomysłodawcą był wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Apteczka jest na tyle mała, że bez problemu zmieści się do kieszeni spodni, można ją też przypiąć do kluczy lub do szlufki. W środku znajdują rzeczy pomocne przy udzielaniu pierwszej pomocy – jednorazowe rękawiczki, gaziki do przemycia ust, plastry oraz maseczka do sztucznego oddychania. Częścią zestawu jest też kalendarzyk, który w skróconej formie prezentuje, jak wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak korzystać z Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED). Jasne instrukcje w kalendarzyku oraz niewielki rozmiar apteczki, którą można mieć zawsze przy sobie, mają na celu zachęcenie do udzielania pierwszej pomocy.

Podczas pikniku w ramach „Przeglądu Musztry Klas Mundurowych”, w którym udział wzięło kilka drużyn ze szkół o profilu mundurowym, uczestnicy wydarzenia, w tym wicewojewoda Mariusz Trepka, mogli również podziwiać marszowe zmagania młodych kadetów.

Data dodania artykułu: 2018-05-24
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u