SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Premier w Lublinie. Rozmowa z mieszkańcami
W Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina. Ponad 300 osób wysłuchało wystąpienia premiera. Mateusz Morawiecki odpowiedział także na szereg pytań, które padły ze strony uczestników spotkania.

– Polska musi być dla wszystkich – powiedział premier. – Dla ludzi najważniejsza jest rodzina, praca, godna płaca i mieszkanie, a Polska ma być krajem, w którym muszą być szeroko dostępne owoce wzrostu – mówił szef rządu.

Program „Mieszkanie Plus”

– „Mieszkanie Plus” będzie kompleksowym programem, w ramach którego chcemy, by w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, co najmniej kilkadziesiąt tysięcy mieszkań było w budowie – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to „bardzo trudny, skomplikowany program, który składa się z trzech filarów”.

Prezes Rady Ministrów wyjaśnił, że pierwszym filarem są ulgi, które mają sprawić, że powstawać będzie więcej mieszkań. Drugim są dopłaty do czynszów. Trzeci filar, według szefa rządu, to specjalne ustawodawstwo, łatwość w przekształceniach tak, żeby inwestorzy rzeczywiście nie musieli dwa, trzy, cztery lata czekać na zezwolenia, ale dwa, trzy, cztery, pięć miesięcy.

Polska jedną wielką strefę ekonomiczną

Premier Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia podkreślił, że przez 30 lat płace rosły za wolno. Dodał, że rząd podniósł wynagrodzenie minimalne, bardziej niż robili to nasi poprzednicy, podnieśliśmy też stawki godzinowe.

Szef rządu zaznaczył, że rząd podejmuje wiele działań mających na celu stworzenie nowych miejsc pracy, wskazując na przyjętą przed dwoma tygodniami ustawę o specjalnych strefach ekonomicznych. – Ta ustawa jest przełomowa, bo czyni z całej Polski jedną wielką specjalną strefę ekonomiczną i będzie pozwalała wszystkim samorządowcom, na uzyskanie maksymalnych przywilejów podatkowych i wsparcie na tworzenie miejsc pracy z budżetu centralnego – wyjaśnił premier.

Rozwój infrastruktury drogowej

– Nie chcemy, by Polska była taka, jaka była. Chcemy, żeby Polska była możliwie równomiernie rozwijającym się państwem – stwierdził Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że kiedy obóz rządzący obejmował władzę, w woj. lubelskim było 80 km dróg ekspresowych, teraz budujemy ich ponad 300 km, inwestujemy. Premier poinformował również, że jesienią utworzony zostanie fundusz budowy dróg lokalnych i mostów, który pozwoli na finasowanie inwestycji drogowych.

– Nasi poprzednicy „zwijali” Polskę, a nasz rząd chce Polskę rozwijać – podkreślił szef rządu. Przypomniał, że odtwarzane są posterunki policji, poczty, czy linie kolejowe, które w małych miejscowościach były likwidowane.

Rolnictwo

– Chciałbym, aby rolnicy mieli jak najwięcej swobody, by przepisy o rolniczym handlu detalicznym były bardziej liberalne – przekonywał premier Mateusz Morawiecki w odniesieniu do przyjętej ustawy o rolniczym handlu detalicznym.

– Chciałbym, aby rolnicy mieli jak najwięcej swobody. Będziemy starali się znaleźć takie mechanizmy, aby rolnicy w możliwie wielu punktach, miejscach mogli bez przeszkód wykładać swoje wspaniałe wyroby – mówił szef rządu. Jego zdaniem musimy się chwalić tym, co jest dobre, smaczne i tym, co jest polskie.

Służba zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił również uwagę, że jesienią ub.r., na skutek uszczelnienia systemu podatkowego, zapłacono dziesięcioletnie zaległości wypłat za świadczenia medyczne poprzedniego rządu. – Chcemy przeznaczać 6 proc. PKB na służbę zdrowia i do 2024 będziemy dążyć w tym kierunku. Już teraz wydajemy o 12 mld więcej na służbę zdrowia niż nasi przeciwnicy – podkreślił szef rządu. Poinformował również, że w ciągu kilku miesięcy upaństwowione zostanie ratownictwo medyczne.

Polska dla wszystkich

– Jesteśmy rządem dla wszystkich Polaków, również dla tych, którzy jeszcze nie podzielają naszej wizji rozwoju społecznego, gospodarczego, a która wyraźnie sprawdza się – zaznaczył prezes Rady Ministrów. Jak mówił, te wszystkie wielkie wydatki są dla całego społeczeństwa, bo rząd nie chce dzielić Polaków.

Podsumowanie wojewody

W rozmowie z przedstawicieli mediów wojewoda lubelski Przemysław Czarnek dokonał pierwszego podsumowania zakończonej chwilę wcześniej wizyty prezesa Rady Ministrów. – Spotkanie premiera z mieszkańcami Lublina to szereg doskonałych informacji dla naszego regionu, choćby, jeśli chodzi o rozwój infrastrukturalny Lubelszczyzny. Premier pokazuje sposób myślenia obecnego rządu o przedsiębiorczości, o gospodarce. Była mowa i o Lubelskim Węglu Bogdanka, i o PZL Świdnik i o Azotach Puławy. Sprawy te budzą niekiedy wątpliwości, budzą emocje, ale większość z nich jest niepotrzebnych – pan premier to podkreślał – zauważył wojewoda akcentując dobrą kondycję tych spółek Skarbu Państwa oraz dalekowzroczne myślenie o ich rozwoju po stronie szefa rządu.

Wojewoda nawiązał także do przedpołudniowej części wizyty premiera w województwie:– Znakomite wiadomości odnoście Mieszkania Plus w Białej Podlaskiej. Świetna rzecz: 186 mieszkań, z czego 38 to są mieszkania, do których wprowadzają się rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. To jest też miara tego, co robi ten rząd dla osób niepełnosprawnych. Krótko mówiąc ten dzień bardzo udany dla Lubelszczyzny. Bardzo dziękujemy panu premierowi za te spotkania – zakończył wojewoda.

Data dodania artykułu: 2018-05-27
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u