SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Do śląskiego garnizonu policji popłynie 126 mln zł
Ulica Wapienna 45 – to nowy adres siedziby bielskich policjantów. Rozpoczęta kilka lat temu budowa komendy dobiegła końca. Potężny obiekt imponuje nowoczesnością i wykończeniem. Dzisiaj w uroczystym otwarciu nowej siedziby wziął udział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Szefowi MSWiA towarzyszyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewoda Jan Chrząszcz.

Jednym z najważniejszych fundamentów suwerennego i bezpiecznego państwa jest polska Policja. To jedna z najbardziej profesjonalnych i kompetentnych służb, jakie dbają o bezpieczeństwo Polaków – mówił minister Brudziński.

– Na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać. Stąd nasze działania. Do roku 2020 do służb mundurowych popłynie ponad 9 mld zł. Największym beneficjentem jest polska Policja – dodał szef MSWiA.

Jak podkreślał minister Brudziński: „Polska jest jedna i wszyscy obywatele mają takie samo prawo do poczucia bezpieczeństwa”. Podczas uroczystości w Bielsku-Białej szef resortu spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył również, że „zostało odtworzonych już 75 posterunków policji, z czego 4 tu, na Śląsku”.

– Śląska policja to marka, którą policjanci cieszyli się od dawna. Czasem tylko brakowało infrastruktury. Jednak dziś otwarcie tej komendy pokazuje, że i to się zmienia – mówił wojewoda Wieczorek.

Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej otrzymał z rąk ministra Brudzińskiego symboliczny klucz do nowego budynku komendy. W trakcie wizyty szef MSWiA zwiedził też nowy budynek komendy i spotkał się z jej załogą.

Nowoczesny gmach Policji z 25-metrową krytą strzelnicą i salą gimnastyczną kosztował ponad 96 mln zł. W skład kompleksu wchodzi pięciokondygnacyjny budynek administracyjny o powierzchni ponad 16,5 tys. m2 oraz budynki pomocnicze m.in. stacja obsługi pojazdów, pomieszczenie dla psów policyjnych oraz strzelnica o łącznej powierzchni prawie 1,2 tys. m2. Ukończenie prac budowlanych było możliwe dzięki opracowanemu w MSWiA Programowi Modernizacji Służb Mundurowych. Program ten opiera się na trzech filarach: wymiana i modernizacja sprzętu, inwestycje infrastrukturalne oraz wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych służb.

O ogromnym znaczeniu nowej inwestycji świadczy fakt, że budynek stacji obsługi pojazdów służy jednostkom z 1/3 województwa śląskiego: komend w Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie, Jastrzębiu Zdroju, Żorach, Jaworznie, Rybniku, a także obsługuje wszystkie bielskie wydziały zamiejscowe m.in. CBŚP.

Nowoczesną siedzibę będą mieli też sosnowieccy policjanci. Na miejscu budowy nowej Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu minister Brudziński spotkał się z tamtejszymi funkcjonariuszami. W wizycie szefa MSWiA w Sosnowcu uczestniczyli również wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicewojewoda Mariusz Trepka, parlamentarzyści i samorządowcy.

– W ramach możliwości, jakie posiada budżet państwa, musimy zapewnić policjantom godne warunki do pełnienia służby. Stąd realizacja Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Dzięki pracy premiera Mateusza Morawieckiego, również jako ministra finansów, mamy na to środki – podkreślił w Sosnowcu szef MSWiA. – W ramach Programu Modernizacji, do śląskiego garnizonu policji popłynie 126 mln zł - dodał minister Brudziński.

W tracie spotkania insp. Dominik Łączyk, komendant miejski Policji w Sosnowcu, przedstawił szefowi MSWiA sprawozdanie z postępów w realizacji budowy nowoczesnej siedziby komendy miejskiej - jednej z najważniejszych inwestycji śląskich policjantów.

Działkę pod nowy budynek przekazał nieodpłatnie prezydent Sosnowca w 2014 r. Policjanci w procedurze przetargowej wybrali już wykonawcę robót, a 24 kwietnia br., zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, nastąpiło przekazanie wykonawcy terenu budowy nowej komendy – czynność poprzedzająca rzeczywiste rozpoczęcie prac budowlanych.

Nową komendą w Sosnowcu będzie nowoczesny, czterokondygnacyjny budynek administracyjny o powierzchni ponad 8,5 tys. m2. Będzie on przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. W ramach inwestycji zostanie wybudowana także czterostanowiskowa strzelnica oraz obiekty pomocnicze, w tym punkt obsługi pojazdów służbowych oraz pomieszczenie dla psów policyjnych. Obiekt będzie przeznaczony dla niemal 300 policjantów i pracowników Policji.

Łączny koszt budowy to niemal 49 mln zł. Zakończenie prac i oddanie całego kompleksu budynków planowane jest w roku 2022. Środki pochodzą z Programu Modernizacji, który jest jednym z priorytetów MSWiA. Formacje podległe MSWiA otrzymają w latach 2017-2020 łącznie niemal 9,2 mld złotych. Do Policji z tej sumy trafi (łącznie ze środkami przeznaczonymi na wzrost wynagrodzeń) niemal 6 mld zł.

Ogółem, w ramach Programu Modernizacji, do funkcjonariuszy ze Śląska trafi ponad 126 mln zł przeznaczonych na inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury. Pozwoli to na zrealizowanie aż 23 projektów budowlanych, w tym budowę m.in. nowej siedziby komisariatu w Szczyrku oraz w Łodygowicach. Wiele obiektów przejdzie natomiast gruntowną modernizację m.in. budynki KWP w Katowicach, czy Komendy Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Data dodania artykułu: 2018-05-29
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u