SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Z Gdyni do Francji. Crist buduje części do giganta
Z Gdyni do Francji – taką drogę musiały przebyć gotowe elementy wyprodukowane w gdyńskiej stoczni Crist, które posłużą za podstawę konstrukcji luksusowego statku pasażerskiego. Francuski armator MSC Cruises otrzymał tzw. megablok z częściowym wyposażeniem i trzy sekcje części dziobowej. Docelowo statek ma pomieścić aż 6300 pasażerów!

Gdyńska stocznia Crist na zlecenie francuskiej STX France wybudowała część siłownianą luksusowego statku pasażerskiego, który w przyszłości trafi pod skrzydła armatora MSC Cruises. Przy pomocy holowników Gdynię opuścił w poniedziałek ponad 124-metrowy blok z trzema sekcjami części dziobowej. Blok posłużył zresztą jako platforma transportowa, o jego wielkości świadczy nawet sama masa, która sięga 6 700 ton!

Elementy, które ze stoczni Crist popłynęły do francuskiego Saint-Nazaire, będą podstawą pod budowę dużego wycieczkowca klasy Meraviglia-Plus. Statek, który powstanie na elementach konstrukcyjnych z Gdyni, będzie nosił nazwę MSC Grandiosa. Został zaprojektowany jako jednostka o ponad 330 metrach długości, co pozwoli na pomieszczenie ponad 6300 pasażerów i blisko 1700 pracowników załogi! Do rezerwowania miejsc w łącznie 2444 kabinach będą zachęcać wyjątkowe atrakcje, jak na przykład kino 4D, park rozrywki, aqua park czy muzeum sztuki. Statek ma wypłynąć w pierwszy rejs jeszcze w 2019 roku.

Operator MSC Cruises zamówił dwa jednakowe wycieczkowce tej klasy – drugi z nich to MSC Bellissima, którego oddanie do użytku wstępnie jest planowane na lipiec 2020 roku. Crist pracuje również nad blokiem tej jednostki na zlecenie STX France.

Data dodania artykułu: 2018-05-30
Autor artykułu: UM Gdynia
stat4u