SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Mazowieckie – historia Niepodległości”
Inscenizacja historyczna przygotowana przez uczniów oraz kontekst historyczny „Ku Niepodległej” pod przewodnictwem prof. Radosława Lolo, to niektóre z wydarzeń w ramach programu „Mazowieckie – historia Niepodległości”. W uroczystościach w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Pułtusku udział wzięli m.in. Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

We wtorek 29 maja 2018 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Pułtusku w obecności Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery i Mazowieckiego Kuratora Oświaty Aurelii Michałowskiej oraz nauczycieli i pozostałych uczniów szkoły na uroczystej akademii przedstawili inscenizację historyczną.

Przygotowany specjalnie na tę okazję program historyczny pn. Droga do Niepodległej” ukazał drogę Polski do Niepodległości, od uchwalenia Konstytucji 3 maja, przez czas zaborów, po odzyskanie wolności 11 listopada 1918 r.

W spektaklu, pełnym symboliki, łączącym w sobie elementy słowa, muzyki, światła i tańca widz miał okazję odnaleźć nawiązanie do przeszłości Ojczyzny, rozpacz patriotów z powodu niewoli oraz nadzieję na odzyskanie wolności, której uosobieniem był Józef Piłsudski. Zwieńczeniem programu było odrodzenie się Ojczyzny i jej symboli, a także życzenia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości złożone przez dzieci, rodziców, dziadków i nauczycieli.

W ramach projektu „Mazowieckie – historia Niepodległości”, którego celem jest m.in. zaangażowanie dzieci i młodzieży szkolnej w kultywowanie tradycji niepodległościowej, Wojewoda i Wicewojewodowie odwiedzą w sumie pięć szkół podstawowych województwa mazowieckiego (w Pułtusku, Ostrowi Mazowieckiej, Wyszynie, Radomiu, Siedlcach). W poniedziałek 14 maja Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera odwiedził szkołę podstawową w Siedlcach, a w środę 23 maja Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wziął udział w uroczystościach w Radomiu.

W ramach inicjatywy trwa też konkurs Wojewody Mazowieckiego pn. „Ku Niepodległości”, skierowany do uczniów i młodzieży ze szkół podstawowych, na najlepszą filmową inscenizację historyczną dotyczącą odzyskania niepodległości.

Informacje o projekcie, w ramach którego organizowane są również wystawy i konkursy dostępne są na stronie www.mazowieckie.pl w banerze „Mazowieckie – historia Niepodległości”.

Data dodania artykułu: 2018-06-01
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u