SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,O kobietach walczących o polskość Śląska
Wystawa pt. „Śląskie kobiety – polskie twierdze”, której otwarcie miało miejsce w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku, prezentuje sylwetki patriotek i bohaterek walczących o polską tożsamość narodową na Śląsku. W wernisażu uczestniczył wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Ekspozycja przedstawia sylwetki 42 kobiet – zapomnianych bohaterek czasów powstań śląskich i II wojny światowej. Wśród nich znalazły się m.in. mieszkanka dzisiejszego Chorzowa Petronela Golasiowa, będąca działaczką społeczną prowadzącą tajne lekcje języka polskiego dla dzieci i młodzieży, posłanka na Sejm Śląski Janina Omańkowska, która jako pierwsza kobieta na Śląsku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, zwana Śląską „Inką” sanitariuszka, biorąca udział w powstaniach śląskich i odznaczona Krzyżem Virtuti Militari Aniela Wolnik, a także żona jednego z ojców niepodległości, posłanka na Sejm Śląski i żarliwa patriotka Elżbieta Korfantowa. Jak zaznaczają organizatorzy wernisażu, wystawa ma na celu pogłębienie wiedzy o roli, jaką odegrały kobiety w powstaniach śląskich, plebiscycie górnośląskim oraz podczas II wojny światowej. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski oraz Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a całość wydarzenia uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Podczas wernisażu miał też miejsce premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Śląskie kobiety – polskie twierdze” w reżyserii Krzysztofa Korwina Piotrowskiego.

Organizatorami wystawy są poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski oraz fundacja Polskie Dziedzictwo Śląska, a w jej przygotowanie włączył się również Narodowy Instytut Dziedzictwa. Nieprzypadkowo zorganizowano ją właśnie w teraz, 2018 r. jest bowiem jubileuszowym rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to także 100. rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Wśród postaci, których sylwetki prezentuje wystawa, znajdują się m.in. sanitariuszki, lekarki, nauczycielki czy działaczki społeczne. Mimo, że kobiety te wykonywały odmienne zawody oraz pochodziły z różnych kręgów społecznych, wszystkie z nich dbając o zachowanie polskiej kultury i języka, z odwagą i determinacją walczyły o zachowanie polskości Śląska.

Data dodania artykułu: 2018-06-01
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u