SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Doktorantka UG laureatką nagrody specjalnej w konkursie FameLab
Starzenie się organizmu i nieśmiertelność komórek nowotworowych – o tym m.in. opowiadała w swoim konkursowym wystąpieniu mgr Paulina Jędrak z Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego w finale polskiej edycji FameLab 2018. Badaczka zdobyła nagrodę specjalną, wyróżnienie od Fundacji Kościuszkowskiej, dzięki któremu pojedzie na 3-miesięczny staż naukowy na dowolny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych.

FameLab to konkurs międzynarodowy organizowany co roku w ponad 25 krajach całego świata. Jego celem jest wsparcie naukowców w ich pracy zawodowej poprzez doskonalenie umiejętności wystąpień publicznych i autoprezentacji. Naukowcy stają przed publicznością, by w 3 minuty ze sceny opowiedzieć o swoich badawczych pasjach. Do udziału w konkursie zapraszane są osoby prowadzące badania naukowe z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych i technicznych. Wystąpienia są oceniane w trzech kategoriach: sprawność pod względem merytorycznym, jasność przekazu oraz charyzma.

W sobotę 19 maja odbył się finał polskiej edycji konkursu, w którym wystąpiła ze swoją prezentacją badaczka Uniwersytetu Gdańskiego, mgr Paulina Jędrak z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii. – Podczas finału opowiadałam o starzeniu się organizmu i roli, jaką w tym procesie odgrywają zakończenia chromosomów, czyli telomery. Te struktury nie odpowiadają za tworzenie białek, dzięki temu ich skracanie po każdym podziale komórkowym pozwala ocalić te cenniejsze sekwencje w środku chromosomów. Niektóre komórki np. nowotworowe wytwarzają enzym o nazwie telomeraza, który po każdym podziale odbudowuje utracone fragmenty telomerów, gwarantując im nieśmiertelność. W czasie swojej wypowiedzi zastanawiałam się wraz z publicznością, czy moglibyśmy wykorzystać działanie telomerazy do projektowania nowych terapii przeciwnowotworowych, czy wydłużenia ludzkiego życia. Zwróciłam również uwagę na najnowsze doniesienia naukowców dotyczące opisania dokładnej struktury telomerazy – tłumaczy mgr Paulina Jędrak, która naukowo interesuje się tematyką związaną z chorobami genetycznymi, głównie chorobami neurodegeneracyjnymi (np. choroba Alzheimera czy Huntingtona), w których dochodzi do utraty komórek nerwowych w mózgu.

Dzięki nagrodzie specjalnej od Fundacji Kościuszkowskiej, badaczka spędzi 3 miesiące na stażu naukowym na dowolnym uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. Najprawdopodobniej wyjazd będzie dotyczył kontynuacji jej badań naukowych związanych z doktoratem, czyli znaczenia mitochondriów, elementów komórkowych odpowiedzialnych za wytwarzania energii w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Mgr Paulina Jędrak dużo swojego czasu poświęca na aktywne popularyzowanie nauki. Jest autorką bloga popularnonaukowego, na którym przedstawia ciekawostki ze świata nauki i przedstawia sylwetki mniej znanych kobiet nauki. Mówi, że „stara się odczarować nieco pracę naukowca i opowiadać o jej kulisach”.

Półfinał polskiej edycji konkursu organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik we współpracy z British Council odbył się 24 lutego. Wtedy 25 naukowców również w ciągu 3 minut miało za zadanie zaprezentować w sposób zrozumiały oraz inspirujący temat powiązany z ich badaniami naukowymi. Paulina Jędrak podczas swojego wystąpienia opowiadała i przybliżała tematykę edytowania DNA za pomocą nożyczek molekularnych.

Więcej informacji o konkursie FameLab: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/famelab/

Data dodania artykułu: 2018-06-03
Autor artykułu: mat prasowe UG
stat4u