SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Konferencja dla małych i średnich firm. "Przedsiębiorca musi mieć zachętę"
W Chełmie odbyło się kolejne spotkanie z przedsiębiorcami z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości - Małe firmy, wielkie zmiany”, organizowane przez PARP. Wzięli w nim udział m.in. wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii a jednocześnie pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw Angelika Możdżanowska, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz szef gabinetu politycznego ministra przedsiębiorczości i technologii Jakub Banaszek

"Prawo do przedsiębiorczości" to cykl spotkań informacyjnych, w trakcie których przedsiębiorcy mogą pozyskać wiedzę o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce w zakresie prawa przedsiębiorców, prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia MŚP.

Wojewoda Przemysław Czarnek należał do zespołu, który pod przewodnictwem ministra Mariusza Haładyja przygotowywał projekty ustaw, które weszły w skład Konstytucji dla Biznesu.

- Przedsiębiorca, który dzisiaj działa ma mieć więcej czasu na rozwijanie swojej firmy, na innowacje, na nowe pomysły wdrożeniowe, a najmniej czasu poświęcać potyczkom z administracja rządową, samorządową, skarbową czy zusowską. Temu służą te klauzule, które w tym prawie przedsiębiorców się znalazły m.in. klauzula pewności prawa czy zakaz wyciągania konsekwencji wobec przedsiębiorcy w sytuacji, kiedy mamy utartą już pewną linię orzeczniczą organów administracyjnych. Chodzi o to, żeby nie było negatywnych konsekwencji w przeszłość, do tego, co było wcześniej oceniane przez urząd skarbowy. Jak przedsiębiorca przez kilka lat postępował w określony sposób, był kontrolowany przez organy administracji, to nie można następnie kolejną kontrolą zanegować tego, co było wcześniej. Przedsiębiorca ma przede wszystkim poświęcić uwagę swojej firmie. Ten potencjalny młody przedsiębiorca musi mieć zachętę w postaci: zaryzykuj, załóż tą działalność gospodarczą, nie ryzykujesz przez pierwsze miesiące niczym, ponieważ my cię całkowicie zwalniamy z ZUS-u, przez okres 6. miesięcy. To jest ten okres, kiedy możesz doświadczyć, czy biznes ci idzie, bez ryzyka płacenia w sumie kilku tysięcy złotych składek na ubezpieczenia społeczne – powiedział wojewoda Czarnek.

Wojewoda mówił także o poczuciu bezpieczeństwa prawnego, które jest bardzo ważnym aspektem przy wyborze ścieżki swojej kariery.

- Pani marszałek Beata Mazurek mówiła, że w województwie lubelskim jest najmniej przedsiębiorstw, najmniej podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, dlatego tym bardziej tym podmiotom, które są, trzeba sprzyjać, poprzez dodawanie im pewności i poczucia bezpieczeństwa prawnego i zachęcić tych młodych, przede wszystkim nowych przedsiębiorców, którzy wahają się, co do tego, czy wyjeżdżać, czy zatrudnić się u kogoś za niewielkie pieniądze, czy ewentualnie zaryzykować własną działalność gospodarczą. Wydaje się, że dla województwa lubelskiego to jest szczególnie ważne – zakończył wojewoda.

Data dodania artykułu: 2018-06-07
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u