SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,I Lubuskie Spotkanie Klas Wojskowych
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Tadeusz Lityński zorganizowali I Lubuskie Spotkanie Klas Wojskowych. Uroczystość była duchowym przygotowaniem do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościem spotkania był Dyrektor Departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej Waldemar Zubek.

- Zadaniem klas mundurowych jest wychowanie patriotyczne i przygotowywanie młodzieży do podjęcia trudu jakim jest bycie żołnierzem. Mam nadzieję, że projekt rozwoju klas wojskowych przyczyni się do budowania silnej, polskiej armii. Jesteśmy nie tylko biorcą bezpieczeństwa ale też jego gwarantem, chociażby w ramach Traktatu Północnoatlantyckiego – podkreślał Wojewoda Lubuski dodając, że w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę warto podziękować Bogu za odzyskaną wolność.

„Coraz więcej osób wybiera klasy mundurowe. Oznacza to, że coraz więcej młodych Polaków myśli o tym by w swoim dorosłym życiu służyć ojczyźnie i związać swoją przyszłość z wojskiem lub innymi służbami ważnymi dla bezpieczeństwa Polaków” – napisał w liście do zebranych Prezydent RP Andrzej Duda, który odczytany został przez płk Artura Chomę. Wojewoda Lubuski odczytał list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, w którym podkreślona została możliwość wychowawczego oddziaływania na młode pokolenie poprzez służbę dla rodaków i ojczyzny. Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa odczytała list od Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Około 300 kadetów, reprezentujących 17 szkół prowadzących klasy wojskowe, wraz z opiekunami i dyrektorami szkół pojawiło się w Sanktuarium w Rokitnie. Podczas spotkania odbyła się m.in. uroczysta msza św. celebrowana przez ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego, katecheza, zwiedzanie muzeum diecezjalnego, prezentacja sprzętu wojskowego.

Podczas spotkania dyrektorom szkół zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa w II edycji „Pilotażowego Programu Wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” organizowanej przez Ministerstw Obrony Narodowej w latach szkolnych 2018/2019 i 2019/2020. Certyfikaty podpisali Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz Dyrektor Biura ds. Proobronnych Waldemar Zubek. Otrzymały je: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Międzyrzecza, Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Sulechowie, Zespół Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim.

Data dodania artykułu: 2018-06-14
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u