SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Gliwickie Centrum Onkologii z najnowocześniejszym sprzętem w Polsce
W należącym do Centrum Onkologii w Gliwicach Zakładzie Radioterapii miało dzisiaj miejsce uroczyste otwarcie Centrum Radiochirurgii Nowotworów. Placówka jest wyposażona w nowoczesny sprzęt, pozwalający na nieinwazyjne leczenie pacjentów.

W tym Instytucie są najlepiej wykwalifikowani specjaliści, którzy potrzebują niezwykłego sprzętu. Ten sprzęt i ten Instytut jest właśnie po to, by pozbywać się nowotworu i ratować ludzkie życie (…) Na ręce Pana Dyrektora składam serdeczne podziękowania za ogromny wysiłek, trud i zaangażowanie na rzecz tego, aby nie tylko Instytut w Gliwicach, ale onkologia w województwie śląskim i w Polsce stała na najwyższym poziomie – mówił podczas otwarcia Centrum Radiochirurgii Nowotworów wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia oraz Funduszom Europejskim Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach wyposażony jest w aparaturę, której nie posiada żadna inna placówka w Polsce. Chodzi przede wszystkim o nowoczesny akcelerator CyberKnife, czyli nóż cybernetyczny, pozwalający na podawanie wyższych dawek promieniowania niż przy tradycyjnych metodach radioterapii, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa pacjentów. Jest to jedna z technik wykorzystywanych w radiochirurgii, czyli metodzie nieinwazyjnego leczenia nowotworów. – Mam nadzieję, że ta metoda pomoże pacjentom nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce w osiągnięciu zdrowia, w przedłużeniu życia (…) Jest to leczenie, które daje nam szansę na skrócenie czasu, poprawę tolerancji, nie wymaga zawsze hospitalizacji i w związku z tym jest to oferta dla pacjentów nie do przecenienia – podkreślił dyrektor Centrum Onkologii prof. dr hab. med. Krzysztof Składowski. Jak przyznał szef Instytutu, Centrum Radiochirurgii Nowotworów powstawało na przestrzeni kilku ostatnich lat, kiedy to gromadzona był unikalna aparatura służąca do radiochirurgii. Dzisiaj jest ono wyposażone w 7 specjalistycznych urządzeń – 4 nowoczesne akceleratory TrueBeam, aparat Edge oraz 2 roboty CyberKnife, z których jeden został zaprezentowany dzisiaj, a drugi pomógł już przez ostatnie lata w leczeniu kilku tysięcy pacjentów.

***

Zakład Radioterapii Centrum Onkologii w Gliwicach jest uznawany za największą i najnowocześniejszą tego typu jednostkę w Polsce. Innowacyjna aparatura pozwala na stosowanie specjalistycznych technik leczenia oraz zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów.

Data dodania artykułu: 2018-06-15
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u