SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,OSP ratują i pomagają od 100 lat
Okrągłe jubileusze świętują w tym roku Ochotnicze Straże Pożarne ze Zbójna i Skrwilna. W sobotnio-niedzielnych uroczystościach rocznicowych uczestniczył wicewojewoda Józef Ramlau.

W Zbójnie strażacy-ochotnicy obchody 100-lecia rozpoczęli mszą św. w kościele św. Anny. Po nabożeństwie, na placu przy Zespole Szkół, nastąpiło wręczenie jednostce sztandaru oraz wbicie pamiątkowych gwoździ.

Przekazany dzisiaj sztandar, którym będzie się mogła od teraz szczycić jednostka, otwiera także nowy rozdział Waszej działalności. Wszystkie lokalne grupy działania, w tym także straże, to kapitał społeczny. Dobrze wykorzystany jest dźwignią rozwoju takich miejscowości jak Zbójno. Strażakom życzę, abyście wyjeżdżali jak najczęściej do ćwiczeń, a jak najrzadziej do akcji ratowniczo-gaśniczych – powiedział wicewojewoda Józef Ramlau.

Najlepsi druhowie otrzymali odznaczenia i wyróżnienia, a oprawę artystyczną uroczystości zapewnili uczniowie Zespołu Szkół w Zbójnie.

Ochronę przeciwpożarową w Zbójnie zabezpiecza 8 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Dwie jednostki OSP Działyń i OSP Zbójno zostały włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Podobna uroczystość odbyła się w niedzielę w Skrwilnie. Tutaj także obchody rozpoczęła msza św., a w dalszej części programu znalazła się dekoracja sztandaru jednostki Złotym Znakiem Związku OSP RP. Zasłużeni strażacy uhonorowani zostali odznaczeniami resortowymi.

OSP w Skrwilnie to dobrze wyposażona 33-osobowa jednostka. Strażacy mają do dyspozycji dwa samochody, motopompy pływające, agregaty prądotwórcze, aparaty powietrzne i narzędzia hydrauliczne.

Ochotnicza Straż Pożarna to umundurowana, wyposażona w specjalistyczny sprzęt organizacja społeczna, składająca się z grupy ochotników. Przeznaczona jest w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Wspomaga także rozwój społeczności lokalnych na własnym terenie.

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej, ochotnicze straże pożarne mogą zostać włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, współdziałając w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną i innymi jednostkami.

Data dodania artykułu: 2018-06-18
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u