SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel
Jesteśmy w jednej grupie, jeśli chodzi o myślenie o klimacie i wielu tematach europejskich – powiedział szef rządu po spotkaniu w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Premier podkreślił, że rozmowa dotyczyła kluczowych spraw, takich jak np. migracja. Staramy się tutaj znaleźć konsensus – zaznaczył. Pani kanclerz z uznaniem wyraziła się o tym, że Polska przyjmuje sporo uchodźców, m.in. zza naszej wschodniej granicy – dodał. Jak wyjaśnił, temat migracji będzie dyskutowany na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej.

Wyraźnie widać, że będziemy próbowali dać sobie więcej czasu, żeby wypracować jakieś mechanizmy, w szczególności – co Polska podkreśla od lat – konieczność wzmocnienia zewnętrznych granic oraz pomoc uchodźcom na miejscu – np. w Libii i Syrii, poprzez różne fundusze, w których partycypujemy. Mam nadzieję, że większość krajów UE będzie miało podobne myślenie w tym obszarze – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Nord Stream 2 Szef rządu podczas rozmowy z Angelą Merkel podkreślił, jak istotny jest temat gazociągu Nord Stream 2. Stale staramy się przypominać o tym, że jest to niebezpieczeństwo dla Ukrainy, a w związku z tym dla całej Europy – podkreślił premier. Nord Stream 2 to dalsza monopolizacja dostaw gazu, a nie dywersyfikacja – dodał. Jak stwierdził szef rządu, kanclerz Niemiec pod polskim wpływem, przynajmniej od kwietnia, zmieniła retorykę i weszła w intensywny dialog z Ukrainą. Wcześniej nie było mowy o tym, żeby gwarantować pewną część transferu gazu przez gazociągi ukraińskie – zauważył premier. Zobaczymy, do czego to nas doprowadzi – dodał.

Polska pośrednikiem pomiędzy Europą i USA Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska chce doprowadzić do zmniejszenia napięcia i być pośrednikiem między Europą i Stanami Zjednoczonymi. Więzy transatlantyckie są absolutnie fundamentalne dla zachowania pokoju na świecie i utrzymania demokracji – zaznaczył premier. Stany Zjednoczone są dla Europy i Polski głównym partnerem w zakresie bezpieczeństwa, więc nie ma co eskalować napięć, trzeba doprowadzić do wspólnego mianownika, do pojednania – stwierdził.

Data dodania artykułu: 2018-06-19
Autor artykułu: mat prasowe KPRM
stat4u