SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Lubuskie złoża - konferencja
W Sulechowie odbyło się spotkanie, na którym samorządowcy z regionu rozmawiali z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównym Geologiem Kraju Mariuszem Orionem Jędryskiem. Tematem rozmów były obszary koncesyjne złóż w województwie lubuskim.

– Zależy nam na jak najszybszym złożeniu wniosków, wykonaniu założeń koncesyjnych i złożeniu wniosków o zatwierdzenie dokumentacji geologicznej przez wykonawców. To jest podstawa do ubiegania się przez firmę o podpisanie umowy o użytkowaniu górniczym i koncesję – podkreślił Główny Geolog Kraju, dodając, że podstawowa sprawa to dokumentacja geologiczna, której ciągle nie złożono.

W czasie spotkania Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Surowcowej Państwa Mariusz Orion Jędrysek omówił na czym polegała realizacja założeń koncesyjnych oraz jak wygląda stanowisko rządu RP, który nadzoruje wspólny majątek jakim są złoża. Minister Jędrysek zaapelował do zebranych samorządowców o wykonywanie dokumentacji geologicznych, podkreślając, że Ministerstwo Środowiska wspiera wszystkich w tym zakresie i czeka na każdą inwestycję. Dodał również, że niepokojące jest to, że są koncesje, na których nie wykonano odwiertów od kilku lat.

– Ministerstwo Środowiska pyta inwestorów jakiej pomocy potrzebują by zmobilizować do dalszych działań. Chcemy też, aby samorządy wspierały inwestorów w tym zakresie, by wiercenia, które są kluczowe w rozpoznaniu i udokumentowaniu złóż powstawały. Udokumentowanie złóż na terenie województwa lubuskiego wymaga wykonania setek odwiertów. Czekamy na postępy – podkreślił Mariusz Orion Jędrysek, odnosząc się również do koncesji w Nowej Soli. – Jeśli chodzi o koncesję Nowa Sól, jest to najlepiej prowadzona koncesja, bo 30% odwiertów zostało wykonanych w przeciągu 7 lat – powiedział Minister dodając, że namawia inwestorów do złożenia wniosku o wydobycie, nawet dla części złóż.

W spotkaniu uczestniczyli również Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Surowcowej i Analiz Paweł Hydzik oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Rafał Misztal.

Data dodania artykułu: 2018-06-19
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u