SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,4 miliony 400 zł dla Zgierza, Białej, Ozorkowa, Łęczycy i Zdun
Przekazujemy z panem posłem Markiem Matuszewskim samorządom 4 miliony 400 tysięcy złotych na budowę i rozbudowę dróg lokalnych. Będziemy w dwóch powiatach: zgierskim i łęczyckim w pięciu miejscach: w mieście Zgierzu, w gminie Zgierz, w Ozorkowie, w mieście Łęczyca i w gminie Łęczyca – powiedział wojewoda łódzki Zbigniew Rau podczas jednej z konferencji prasowych dotyczących Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów przez wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau oraz poseł na Sejm RP Marek Matuszewski podczas pięciu konferencji prasowych przekazali samorządowcom symboliczne czeki z dofinansowaniem na przebudowę dróg lokalnych w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów przez wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

- Przekazujemy środki, o które wystąpili samorządowcy w ramach dodatkowego programów w unikalny sposób stworzonego przez obecny rząd PiS na drogi lokalne. Jest to ekstra transza, do tej pory w dziejach finansowania dróg lokalnych w III Rzeczpospolitej takich rozwiązań nie było. Rząd wygospodarował więcej środków na to, aby połączyć wszelkie miejscowości, które mają istotny kłopot z komfortowym dojazdem do większych ośrodków miejskich, powiatowych, do samej Łodzi oraz do innych województw – powiedział wojewoda łódzki.

Zbigniew Rau podkreślił: - Samorządy uskarżały się na to, że nie mają wystarczającej ilości środków na wkład własny. Do tej pory, żeby zbudować coś za milion samorząd musiał wyłożyć 500 tysięcy złotych i mógł liczyć, że dostanie z funduszy rządowych drugie tyle. Okazało się jednak, że wiele samorządów nie dysponowało tak szerokimi możliwościami. Nowatorstwo tego programu sprowadza się do tego, że strona rządowa wkłada 80% inwestycji, a samorządowa tylko 20%.

- Rola pana posła doświadczonego parlamentarzysty z kilkunastoletnim stażem i doświadczenie polityczne stało za tą historią sukcesu. Pan poseł inspirował samorząd do wystąpienia o te środki, potem inspirował wojewodę, następnie wojewoda przedstawiał projekt ogólny, który resort rozwoju musiał zatwierdzić i to wszystko znalazło szczęśliwy finał zaledwie w ciągu dwóch miesięcy – zaznaczył wojewoda łódzki.

519 948 dla Zgierza na przebudowę ulicy Solnej

Zgierz otrzymał dofinansowanie w wysokości 519 948 zł na przebudowę ulicy Solnej. Symboliczny bon wojewoda łódzki Zbigniew Rau oraz poseł na Sejm RP Marek Matuszewski wręczyli radnym Rady Miejskiej Zgierza Rafałowi Antczakowi i Zbigniewowi Linkowskiemu.

Poseł na Sejm RP Marek Matuszewski podkreślił, że przyznanie dofinansowania to również sukces radnych Rady Miejskiej Zgierza Rafała Antczaka i Zbigniewa Linkowskiego oraz całego klubu radnych PiS, którzy wskazywali, że ulica Solna potrzebuje remontu.

677 565 zł dla Białej w gminie Zgierz

W Gminie Zgierz – w miejscowości Biała odbyła się konferencja, podczas której poseł na Sejm RP Marek Matuszewski oraz wojewoda łódzki Zbigniew Rau wręczyli symboliczny czek pani Barbarze Kaczmarek wójt Gminy Biała na dofinansowanie remontu drogi gminnej w wysokości 677 565 złotych.

- Bardzo serdecznie chciałam podziękować za te środki. Na tę drogę czekają mieszkańcy nie tylko miejscowości Biała, ale całej gminy. Remontujemy całe ciągi dróg i ten prawie 1,5 km odcinek był nam bardzo potrzebny, żeby połączyć inne drogi na tym terenie. Po to, żeby zapewnić dobrą komunikację i aby mogła być uruchomiona komunikacja gminna – powiedziała pani wójt Barbara Kaczmarek.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau powiedział: - To jest klasyczny przykład zasadności i skuteczności tego programu. To, co powiedziała pani wójt – projekt był przygotowany dawno, oczekiwania mieszkańców były jeszcze starze niż projekt, ale gdyby nie było tego nowatorskiego programu naszego rządu przy finansowaniu rządowym 80% to projekt by leżał tam gdzie leżał, a mieszkańcy by czekali nadal.

- Bardzo się cieszę, że ta droga zostanie wyremontowana, bo to ważna droga na terenie gminy Zgierz. Tutaj jest dość duży ruch, a widzimy jak ona w tej chwili wygląda. Cieszę się bardzo, że pani Burmistrz gminy Barbara Kaczmarek tak skutecznie zadziałała. Do końca tego roku pojedziemy równą drogą – zaznaczył poseł Marek Matuszewski.

1 375 469 zł dla Ozorkowa

Ozorków otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 375 469 zł na przebudowę ulicy Kochanowskiego. Na ręce burmistrza Ozorkowa Jacka Sochy oraz radnego Rady Powiatu Dominika Gabrysiaka symboliczny bon przekazali wojewoda łódzki Zbigniew Rau oraz poseł na Sejm RP Marek Matuszewski.

- Rzadko kiedy wizyty w województwie składam z tak dużą satysfakcją. Jesteśmy teraz na ulicy Jana Kochanowskiego, która zostanie w trybie niezwykle dynamicznym przebudowana – powiedział wojewoda łódzki Zbigniew Rau i dodał: - Dostaliśmy dodatkowe środki na drogi lokalne w województwie łódzkim - 31 milionów złotych. Ponad 4% tych środków zostawimy dzisiaj na remont ulicy Jana Kochanowskiego w Ozorkowie.

Poseł na Sejm RP Marek Matuszewski powiedział: - Jestem bardzo dumny, że Ozorków się zmienia, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wyasygnował tak dużą kwotę, którą dzięki wnioskowi pana burmistrza Jacka Sochy można było poprzez pana Wojewodę przyznać do Ozorkowa.

- Chciałem podziękować za pośrednictwem wojewody rządowi za ten bardzo dobry pomysł, ponieważ wszystkie środki, które będą przeznaczone na samorząd, na infrastrukturę to są środki we właściwy sposób spożytkowane. Tych środków nigdy nie jest za dużo. To cieszy tym bardziej, że tak pokaźna kwota 1 300 tysięcy złotych dotacji rządowych trafia do Ozorkowa – podkreślił burmistrz Ozorkowa Jacek Socha.

1 317 179 zł dla Łęczycy

W Łęczycy podczas konferencji prasowej poseł na Sejm RP Marek Matuszewski oraz wojewoda łódzki Zbigniew Rau wręczyli czek pełniącej obowiązki burmistrza Łęczycy Monice Kilar-Błaszczyk na dofinansowanie przebudowy trzech dróg: ulicy Kilińskiego, Krótkiej, 57. Pułku Piechoty Wielkopolskiej w wysokości 1 317 179 złotych.

- Mogę dzisiaj z wielką satysfakcją być w Łęczycy, po to by przekazać pani burmistrz środki niezbędne do modernizacji tych trzech ulic w tym królewskim mieście – powiedział wojewoda łódzki Zbigniew Rau. I dodał: - Dzisiaj możemy przekazać ponad 4% środków przyznanych województwie łódzkim tutaj na te trzy ulice w Łęczycy.

Poseł na Sejm Marek Matuszewski podkreślił: - Tutaj w Łęczycy kolejne inwestycje tak potrzebne dla miasta – 1 milion 300 tysięcy złotych zostały przekazane od rządu Prawa i Sprawiedliwości do miasta Łęczycy. Tu w Łęczycy nastąpiła Dobra Zmiana, czyli pani burmistrz. Myślę, że to będzie trwała zmiana, bo wiem, że pani burmistrz bardzo chce wspierać mieszkańców. Przekonywała mnie i pana wojewodę, że są potrzebne pieniądze do Łęczycy. I dzięki niej te pieniądze z panem wojewodą przywieźliśmy.

500 000 zł dla Zdun

Zduny w gminie Łęczyca otrzymały dofinansowanie w wysokości 5oo tysięcy złotych na przebudowę drogi gminnej. Symboliczny bon wojewoda łódzki Zbigniew Rau oraz poseł na Sejm RP Marek Matuszewski wręczyli wójtowi gminy Łęczyca Jackowi Rogozińskiemu.

- Jestem szczególnie usatysfakcjonowany, ponieważ pan wójt wystąpił z wnioskiem formalnie w imieniu własnej gminy, ale faktycznie ze względu na zamysł przebudowy, a tak naprawdę budowy. Stojąc na tej drodze jesteśmy w XIX wieku. Chodzi nie tylko o to żeby wejść do XX wieku, ale także połączyć cztery gminy – powiedział wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Poseł na Sejm RP Marek Matuszewski podkreślił: - Bardzo się cieszę, że tak duże pieniądze są przez rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczane między innymi do takich małych gmin. 500 tysięcy dla takiej gminy to jest więcej niż dla dużego miasta kilka milionów.

Data dodania artykułu: 2018-06-25
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u