SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rekordowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego
W MCK w Katowicach podsumowano dzisiaj 10. Europejski Kongres Gospodarczy. Jubileuszową edycję wydarzenia określić można mianem rekordowej, zarówno pod względem frekwencji, jak i liczby sesji tematycznych oraz prelegentów, którzy do stolicy województwa przyjechali z całego świata.

W ponad 150 sesjach tematycznych, które odbyły się w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wzięło udział 11,5 tys. uczestników, a swoje tezy miało okazję wygłosić 900 prelegentów. Tematy poruszane podczas EKG dotyczyły przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki m.in. w kontekście rewolucji technologicznej, konkurencyjności oraz współpracy gospodarczej w ramach wolnego rynku. Poruszone zostały także zagadnienia związane z polityką energetyczną oraz organizacją szczytu klimatycznego COP24, który odbędzie się pod koniec rok również w Katowicach. Istotą jednej z najważniejszych konferencji biznesowych w Europie Centralnej nie są jednak tylko panele dyskusyjne i debaty, ale również spotkania przedsiębiorców, a także przedstawicieli różnego rodzaju instytucji, sprzyjające nawiązywaniu nowych i zacieśnianiu już istniejących relacji biznesowych. Wydarzenie jest też szansą na rozwój oraz promocję regionu. Jak zaznaczają organizatorzy, uczestnicy Kongresu pozytywnie oceniają zarówno jego program, jak i przestrzeń, w którym się on odbywa, a prawie 90% z nich już teraz deklaruje udział w kolejnej edycji wydarzenia.

– Europejski Kongres Gospodarczy przybrał globalną formułę. To, że w nazwie jest „europejski”, to nie znaczy, że zawsze będzie to odzwierciedlenie również w potencjale oraz kapitale ludzkim i infrastrukturalnym, a tak się po tych 10 latach stało. Dzisiaj Katowice i województwo śląskie są postrzegane na mapie świata jako miejsce bardzo przyjazne na organizację wielu wydarzeń i ogromnych przedsięwzięć. Tu dostrzega się ludzi z charyzmą, potencjał biznesowy i kapitał naukowy (…) Na Katowice, na metropolię, na województwo śląskie patrzy się jako na jeden punkt do globalnej dyskusji, globalnej wymiany poglądów i zdań – mówił podczas konferencji prasowej podsumowującej tegoroczną edycję wydarzenia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Po dzisiejszej konferencji odbyło się również spotkanie ze studentami, którzy pomagali przy organizacji EKG. Za pracę i zaangażowanie podziękował wolontariuszom inicjator wydarzenia, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik, jak również wojewoda Jarosław Wieczorek, który podkreślił, jak ważne jest, aby umieć działać bezinteresownie i angażować się w podobne inicjatywy. – Bez ludzi, bez tego potencjału i tego kapitału – który jest największym, jaki tutaj posiadamy – tego się nie da zrobić. Bardzo ważną częścią tego kapitału jesteście wy i musicie sobie to uświadomić – zaznaczył wojewoda.

10. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyła się w dniach od 14 do 16 maja 2018 r. na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Wydarzenie zainaugurowali przedstawiciele władz regionalnych – wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Katowic Marcin Krupa i przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak oraz organizator przedsięwzięcia, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik. W Kongresie udział wzięli przedstawiciele polskiego rządu, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrami m.in. inwestycji i rozwoju, energii, a także edukacji, reprezentanci Komisji Europejskiej i innych unijnych organów, jak również politycy oraz przedstawiciele instytucji z Europy i spoza kontynentu.

Data dodania artykułu: 2018-06-27
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u