SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Lato z Polską dla ukraińskich dzieci
Od 14 do 24 czerwca lato w Polsce spędzały ukraińskie dzieci. 23-osobowa reprezentacja z Łanowic uczestniczyła w obozie edukacyjnym i odwiedziła kilka miast Śląskiego, między innymi Częstochowę i Koszęcin. W programie zwiedzania nie zabrakło też perły polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego – gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Z gośćmi z Ukrainy spotkał się wówczas wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. Dzisiaj z rąk Jolanty Motyki, wiceprezes Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, wicewojewoda odebrał podziękowania za wsparcie akcji. Wyrazy uznania za zaangażowanie w inicjatywę przyjęła też Maria Nowak, pełnomocnik wojewody ds. rodziny.

Podczas akcji „Lato z Polską” organizowane są pobyty edukacyjno-integracyjne dla dzieci polskiego pochodzenia z całego świata. W poprzednich edycjach projektu nasz kraj odwiedziło kilkanaście tysięcy młodych rodaków, a w organizację „Lata z Polską” włączało się co roku kilkadziesiąt samorządów lokalnych różnego szczebla.

Poszczególne turnusy trwające od kilku do kilkunastu dni realizowane są przez cały rok kalendarzowy i skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat oraz młodzieży studenckiej. Dla utrzymania ich polskiej tożsamości pobyt w kraju przodków jest niezwykle ważny. Najefektywniejszym sposobem wzmacniania polskości jest pomoc w nauce języka polskiego, w poznawaniu polskiej kultury.

Akcja jest współfinansowana przez Senat RP.

Data dodania artykułu: 2018-06-28
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u