SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Nowe wozy dla strażaków
Strażacy ochotnicy z naszego województwa wzbogacą się o nowe samochody ratowniczo-gaśnicze. Umowy na dofinansowanie zakupu sprzętu w ramach zadania publicznego "Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych" zostały przekazane dzisiaj we Włocławku.

Wozy, które dzisiaj Państwo otrzymacie, to przede wszystkim zasługa parlamentarzystów. Jeszcze w styczniu wnieśli stosowną poprawkę podczas procedowania nad budżetem państwa. Dzięki temu 2,5 miliona złotych mogło trafić do naszego regionu. Chciałbym jednocześnie podkreślić bezcenny wkład ochotniczych straży w zapewnienie bezpieczeństwa naszych obywateli. Przykład tego mieliśmy podczas ubiegłorocznej nawałnicy, kiedy to armia strażaków i strażaków ochotników, wspólnymi siłami pomagała wszystkim poszkodowanym. Chcę także zapewnić o tegorocznym wsparciu dla strażaków ochotników – będzie to przeszło 16 mln zł. Mamy również ustawę modernizacyjną, z której w latach 2017-2020 do OSP trafia kwota przeszło 500 mln zł – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W uroczystości w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 we Włocławku uczestniczyli także komendant wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Halak, prezesi i naczelnicy OSP z regionu, parlamentarzyści i samorządowcy. Samochody trafią do powiatów: włocławskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, chełmińskiego, lipnowskiego i radziejowskiego oraz aleksandrowskiego. Podczas spotkania wręczono także akty przekazania dwóch samochodów dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie.

Dla mnie to wielka radość, że poprawka, którą wspólnie jako parlamentarzyści PiS z naszego regionu złożyliśmy na początku roku, ziszcza się i staje się faktem. Sprzęt trafia do tych miejsc w regionie, które są poza zasięgiem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, do tych miejsc które dotąd wsparcia nie otrzymywały – mówiła poseł Joanna Borowiak.

Przekazane dzisiaj umowy dotyczą dofinansowania jednostek ochotniczych straży pożarnych w województwie kujawsko-pomorskim na łączną kwotę 2,5 miliona złotych. Środki pochodzą z budżetu państwa i są przeznaczone na zakup 8 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Samochody dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie zostały zakupione w ramach funduszy europejskich, projektu pod nazwą "Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I". Są to:

średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa kolejowego - na podwoziu pojazdu Mercedes-Benz Atego. Zabudowę pożarniczą wykonała firma "Bocar" Sp. z o.o. z Korwinowa koło Częstochowy. Wartość pojazdu wynosi 1.097.898, w tym 933.213,30 z Funduszu Spójności i 164.684,70 z rezerwy celowej budżetu państwa (wkład krajowy). średni samochód ratownictwa technicznego z żurawiem - pojazd został zabudowany na podwoziu SCANIA P370 z 2-drzwiową, 3-osobową kabiną załogową. Zabudowę pożarniczą wykonała firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp z o.o. z Bielska-Białej. Wartość pojazdu wynosi 1.659.270, w tym 1.410.379,50 z Funduszu Spójności i 248.890,50 z rezerwy celowej budżetu państwa (wkład krajowy).

Uroczystość podsumował komendant wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Halak: Samochody trafiają do jednostek, które dotąd były pomijane w dofinansowaniach i na pewno nie byłoby ich stać na zakup takiego sprzętu. Będzie to istotne ich wzmocnienie, które poprawi bezpieczeństwo mieszkańców. Chciałbym podziękować za to wsparcie i przypomnieć, że ten rok jest wyjątkowy pod względem dofinansowania, które trafia do strażaków. Takiej pomocy w historii naszego województwa nie było nigdy wcześniej. Ostatnie wydarzenia - pożary składowisk odpadów i chemikaliów - pokazują, że ten nowoczesny sprzęt jest nam bardzo potrzebny.

Data dodania artykułu: 2018-06-29
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u