SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wystawa Archeologia Niebiańska
Wystawa „Archeologia Niebiańska” prezentuje wyniki prac archeologicznych na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim. W otwarciu wernisażu uczestniczył wojewoda Władysław Dajczak.

W Zespole Willowo-Ogrodowym Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim otwarto wystawę „Archeologia Niebiańska”. Ekspozycja została przygotowana z okazji rocznicy pożaru wieży gorzowskiej katedry i prezentuje efekty prac archeologicznych prowadzonych podczas trwającego remontu świątyni.

– 1 lipca 2017 roku naruszone zostało serce miasta, widzimy na co dzień jak bardzo nam brakuje tego miejsca. W tym roku szczególnie z wielką tęsknotą patrzymy na katedrę, bo jesteśmy już w krótkim czasie przed wielkim jubileuszem stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Chcielibyśmy, aby wojewódzkie obchody odbyły się właśnie tam, w kościele który jest matką kościołów całej diecezji – powiedział Wojewoda Lubuski.

– Dzisiaj przy tej okazji chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy są zaangażowani w proces przywracania świetności naszej pięknej katedrze oraz tym, którzy przy okazji tego procesu inwestycyjnego wykorzystali moment, aby pokazać nam piękną historię katedry, piękną historię naszego miasta - to wszystko co katedra w sobie kryła – podkreślił wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda w czasie wystąpienia dodał również, że pierwszą osobą, która zareagowała jeszcze tej nocy, kiedy katedra płonęła, była Pani Premier Beata Szydło. Premier przekazała wtedy informację, że rząd RP nie zostawi Gorzowa bez wsparcia, 3,5 mln zł zostały przeznaczone na dofinansowanie remontu Kościoła Katedralnego pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim.

O prezentowanych znaleziskach

Do znalezisk należą przedmioty pochodzące z XIV i późniejszych wieków. Wśród nich są artykuły codziennego użytku, gazety i telegramy, ceramika, monety i wiele innych. Na ekspozycji obejrzeć można także odlany w 1498 roku dzwon Ave Maria, niedostępny dla oczu mieszkańców od pięciu wieków.

Wystawa będzie dostępna w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim do 15 września br.

Data dodania artykułu: 2018-07-01
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u