SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w otwarciu Forum Regionów Trójmorza.
Wydarzenie, które odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2 Arena w podrzeszowskiej Jasionce bezpośrednio nawiązuje do inicjatywy Trójmorza, zapoczątkowanej w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji – Andrzeja Dudę i Kolindę Grabar-Kitarović, której celem jest pogłębianie współpracy pomiędzy dwunastoma państwami członkowskich Unii Europejskiej z regionu Europy Środkowo–Wschodniej położonymi między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Organizacja Forum stanowi zatem próbę uzupełnienia dotychczasowych działań o komponent regionalny służący umacnianiu idei Trójmorza, a tym samym budowaniu partnerskich relacji oraz podejmowaniu przez regiony wspólnych przedsięwzięć. W ramach forum odbyły się dwa panele. Pierwszy dotyczył inicjatywy Trójmorza w kontekście wyzwań i szans jakie niesie dla regionów, natomiast drugi poświęcony był idei Via Carpatia.

Spotykając się na Forum Regionów, otwieramy nowy rozdział Inicjatywy, inaugurujemy jej lokalny i transgraniczny wymiar – powiedział na wstępie Prezydent Andrzej Duda, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Prezydent RP nawiązał do historii inicjatywy i przypomniał, że u jej podstaw leży wzmocnienie współpracy regionalnej w trzech aspektach: lepszej integracji infrastrukturalnej, projektach infrastrukturalnych, energetycznych i biznesowych oraz wspólnym przejściu od teorii do praktycznej realizacji zamierzeń.

– Kraje Trójmorza mają inną, niż budowanie nowych podziałów, receptę na problemy współczesnej Europy – zaznaczył Prezydent i dodał, że są nią aktywne działania integracyjne w zakresie infrastruktury transportowej i energetycznej oraz intensyfikacja relacji biznesowych. Prezydent zaznaczył, że są to instrumenty zaczerpnięte z „bogatej tradycji integracji europejskiej” (źródło: www.prezydent.pl ).

Podczas dzisiejszego forum została podpisana deklaracja na rzecz utworzenia Obserwatorium Regionów Trójmorza. Podpisali ją marszałek Władysław Ortyl, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek oraz dyrektor rzeszowskiego oddziału GUS dr Marek Cierpiał–Wolan.

W obradach uczestniczyli Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, przedstawiciele parlamentu i polskiego rządu, przedsiębiorcy, samorządowcy, goście z Polski, Czech, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Węgier.

Organizatorem forum jest Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Data dodania artykułu: 2018-07-03
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u