SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa
W roku bieżącym przypada 75. rocznica Krwawej Niedzieli, podczas której doszło do ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Rocznicowe uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji ofiar tamtych tragicznych wydarzeń, która została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed Grobem Nieznanego Żołnierza było kolejnym, podniosłym punktem uroczystości.

Ostatnim miejscem, w którym tego dnia zebrały się delegacje przedstawicieli władz i instytucji państwowych, aby złożyć wieńce i wiązanki kwiatów był Skwer Wołyński. W ten symboliczny sposób oddano tam hołd przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej oraz Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Podczas uroczystości okolicznościowy list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała Halina Szymańska, Szef Kancelarii Pre​zydenta.

Dziękuję każdemu, kto walczył o tę prawdę. Obiecuję, że nie spoczniemy aż cała prawda nie zostanie wyjaśniona i każdy z tych okrutnie wymordowanych nie zostanie upamiętniony. Cześć Ich Pamięci!- powiedział w swoim wystąpieniu Premier RP, Mateusz Morawiecki.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Premier RP, Mateusz Morawiecki; Marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński; Marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski; Szef UdSKiOR, Jan Kasprzyk; Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera, Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski; Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został uchwałą Sejmu RP w 2016 roku. Święto upamiętnia ofiary Rzezi Wołyńskiej oraz innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Od tamtego momentu corocznie, 11 lipca w rocznicę Krwawej Niedzieli 1943 roku, która była punktem kulminacyjnym Rzezi Wołyńskiej, oddawany jest hołd polskiej ludności cywilnej na Wołyniu poddanej masowej eksterminacji przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną.

Data dodania artykułu: 2018-07-12
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u