SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W hołdzie tym, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami
11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Wicewojewoda małopolski Józef Gawron wziął udział w krakowskich obchodach 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

Po mszy świętej w kościele Karmelitów Bosych uroczystości odbyły się na cmentarzu Rakowickim. Przy pomniku ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej uczestnicy obchodów odmówili modlitwy w intencji pomordowanych Kresowian.

– Spotykamy się dzisiaj tutaj w 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, aby przywołać pamięć o tych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami – powiedział wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

– Ta barbarzyńska, okrutna rzeź, ten mord na Polakach ciągle domaga się właściwego świadectwa. Ciągle czekamy, aby prawda o tych wydarzeniach stała się prawdą powszechną, wspólną i nieprzeinaczaną, pomimo całej jej złożoności. Trzeba rzeczy nazywać po imieniu. Musimy stanąć w prawdzie – dla naszej przyszłości, dla przyszłych pokoleń. Bez prawdy nie da się zbudować trwałych i przyjaznych relacji między narodami – dodał wicewojewoda.

Po południu, na placu Szczepańskim otwarta została plenerowa wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”. Ekspozycję, którą przygotował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, można oglądać do 26 lipca br.

Data dodania artykułu: 2018-07-12
Autor artykułu: Małopolski UW
stat4u