SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kolejne umowy, kolejne kilometry dróg
Samorządy ze wschodniej części naszego województwa podpisały w Węgorzewie umowy na remonty i budowy niewielkich lokalnych dróg. W spotkaniu, które było również okazją do dyskusji na temat możliwości poprawy gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej uczestniczyli: wicewojewoda Sławomir Sadowski, poseł Wojciech Kossakowski oraz Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego Paweł Żukowski.

Jak podkreślił wicewojewoda, nowy rządowy program to przede wszystkim szansa dla tych samorządów, które nie byłyby w stanie sfinansować wkładu własnego, potrzebnego przy przystąpieniu dla innych programów. 80-procentowe dofinansowanie to naprawdę ogromne wsparcie. Dzięki niemu wyremontowane zostaną drogi będące często w opłakanym stanie, na które od lat nie było pieniędzy w budżetach gmin – powiedział wicewojewoda.

Z decyzji rządu o wprowadzeniu tego typu finansowania cieszą się samorządowcy, którzy lada dzień ogłoszą przetargi, a za kilka miesięcy jego pozytywne efekty odczują również mieszkańcy, jadąc wyremontowanymi drogami.

Oczywiście potrzeby związane z poprawą infrastruktury drogowej w naszym regionie są dużo większe, o czym świadczyć może liczba wniosków złożonych przez powiaty i gminy. Do wojewody wpłynęły aż 134 wnioski, 27 z nich znalazło się na liście podstawowej, a 11 na rezerwowej. Mam nadzieję, że podobnie jak w przypadku innych programów, okaże się, że powstały pewne oszczędności poprzetargowe, które pozwolą na sfinansowanie kolejnych zadań z listy rezerwowej – poinformował wicewojewoda. Dodał również, że rząd planuje jeszcze w tym roku uruchomić kolejny program wspierający finansowo inwestycje związane z drogownictwem. Jego stworzenie zapowiedział niedawno premier Mateusz Morawiecki. Na początek ma on być zasilony kwotą 5 miliardów złotych.

Data dodania artykułu: 2018-07-12
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u