SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Teatr Dzieci Zagłębia ze wsparciem Ministra Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie współprowadziło Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana. Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj w Będzinie minister kultury Piotr Gliński, starosta będziński Arkadiusz Watoła oraz wiceprezydent Będzina Rafał Adamczyk. W uroczystości uczestniczył też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz kierownictwo placówki.

W ramach wspólnego prowadzenia Teatru Dzieci Zagłębia Ministerstwo przekazywać będzie na działanie placówki co najmniej 520 tys. zł rocznie. ­– To jest 11 instytucja, którą w ciągu ostatnich 2 lat bierzemy na współprowadzenie. To jest realizacja pewnej polityki, czyli nieuciekania od odpowiedzialności państwa za wsparcie tych instytucji kultury, które są szczególnie cenne, które mają znaczenie ponadregionalne – mówił podczas uroczystości podpisania umowy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który podkreślił przy tym, jak dużą rolę Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana odgrywa w regionie. Jak zaznaczył minister Gliński, jest to już czwarta instytucja na terenie województwa śląskiego współprowadzona przez Ministerstwo. Resort wspiera już bowiem Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, a także od niedawna Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Aukso, czyli Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy. Celem podpisanej dzisiaj umowy o współprowadzenie jest wsparcie Teatru i umożliwienie instytucji pełnego wykorzystania potencjału artystycznego oraz zapewnienie jej rozwoju, a także zwiększenie możliwości twórczych.

Teatra Dzieci Zagłębia to założony przez Jana Dormana lalkowy tetr dla najmłodszych, który rozpoczął swoją działalność w 1945 r. pod nazwą Międzyszkolny Teatr Dziecka w Sosnowcu. W 1950 r. placówka została przeniesiona do Będzina, a rok później otrzymała dzisiejszą nazwę. Przez ponad 30 lat Teatr prowadzony był przez jego założyciela, spełniającego się zarówno w roli dyrektora, jak również reżysera, scenografa, aktora i dramaturga. Dzięki autorskim spektaklom, kształtującym wrażliwość i wyobraźnię najmłodszych, a także nowatorskiemu wykorzystywaniu lalek, masek oraz innych teatralnych rekwizytów, Teatr Dzieci Zagłębia przez lata uznawany był za jedną z najlepszych scen dziecięcych w kraju i na świecie.

Data dodania artykułu: 2018-07-17
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u