SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Jubileusz powstania polskiej Policji
Wielkopolscy policjanci świętowali 17 lipca 99. rocznicę powołania formacji. Jednym z głównych punktów uroczystości w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza było wręczenie odznaczeń państwowych, rozkazów mianowania na wyższy stopień służbowy oraz wyróżnień.

Uroczystości rozpoczęły się w godzinach porannych od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Pomordowanych Policjantów Policji Państwowej województwa poznańskiego II Rzeczypospolitej. W kościele garnizonowym poznańskiej Policji odprawiona została msza święta w intencji środowiska policyjnego. Następnie na placu Adama Mickiewicza wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wraz z zastępcą komendanta głównego policji nadinsp. Janem Lachem oraz komendantem wojewódzkim policji w Poznaniu insp. Piotrem Mąką złożył kwiaty pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956.

Główną część obchodów Święta Policji w Wielkopolsce stanowił uroczysty apel. W jego trakcie wojewoda Hoffmann odczytał list ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego skierowany do funkcjonariuszy i pracowników wielkopolskiej Policji. "Blisko 100 lat temu została powołana do życia Policja Państwowa. Formacja, która od początku swojego istnienia dbała o bezpieczeństwo mieszkańców wolnej i niepodległej Ojczyzny. Policjanci służący w II RP zapisali piękne, a niekiedy także i tragiczne karty w naszej historii. Jestem dumny, że jak co roku z okazji Święta Policji, pamiętacie o przedwojennych funkcjonariuszach z Wielkopolski, rozstrzelanych w Twerze oraz wielu innych miejscach kaźni" - odczytał wojewoda w liście.

Część oficjalną zakończył występ orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Data dodania artykułu: 2018-07-18
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u