SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kompozytorka z Gdyni podbija muzyczny świat
Podczas 8. edycji Transatlantyk Festival w Łodzi odbył się międzynarodowy prestiżowy konkurs kompozytorski: Transatlantyk Instant Composition Contess. Pierwsze miejsce zdobyła gdynianka, Dominika Czajkowska.

Transatlantyk Festival to wybitne światowe kino i muzyka oraz miejsce, gdzie można spotkać legendarnych i młodych twórców, przedstawicieli wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, uczestniczyć w setkach pokazów i licznych wydarzeniach muzycznych.

Podczas 8. edycji Transatlantyk Festival odbył się międzynarodowy konkurs kompozytorski: Transatlantyk Instant Composition Contess. Jest to jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej, wymagający od uczestników szybkości w podejmowaniu artystycznych decyzji i zdolności do improwizacji. Młodzi twórcy mają za zadanie obejrzeć wybrany dla nich fragment filmu, po czym na oczach jury i publiczności komponują do niego muzykę. I miejsce i tytuł Transatlantyk Instant Composer 2018 oraz nagrodę Transatlantyk Instant Composer First Prize w wysokości 15 000 zł otrzymała Dominika Czajkowska, gdynianka i absolwentka gdyńskiej Szkoły Muzycznej. Zostały przyznane także drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia.

Laureatów konkursu wyłoniło jury w składzie: Mark Ethan (amerykański aktor), Jan. A. P. Kaczmarek (laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, twórca i dyrektor Transatlantyk Festival i pomysłodawca konkursu) , Łukasz L.U.C Rostkowski (polski raper, beatbokser i producent muzyczny), Maria Sadowska (reżyserka, kompozytorka i piosenkarka) oraz Diane Warren (dziewięciokrotnie nominowana do Oscara kompozytorka i autorka tekstów).

– Nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i wielką inspiracją do dalszych działań muzyczno-filmowych – mówi Dominika Czajkowska.

Laureatka prestiżowego konkursu jest absolwentką gdyńskiej Szkoły Muzycznej oraz absolwentką Policealnego Studium Jazzu w Warszawie w klasie fortepianu Michała Tokaja.

– Aktualnie mieszkam w Warszawie - niedługo będę bronić tytułu magistra na Wydziale Reżyserii Dźwięku UMFC - specjalność filmowa. Obecnie pracuje jako reżyser dźwięku w studio „Aeroplan” w Warszawie, więc codziennie mam do czynienia z filmem. Sporo gram na fortepianie, występuje, bardzo często z Chopin University Big Band.

Kompozytorka jest jednak bardzo związana ze swoim rodzinnym miastem.

– Gdynia to moje miasto, moje miejsce na ziemi - tam mam rodzinę, przyjaciół i wracam tam zawsze z największą radością – zdradza Dominika Czajkowska.

Transatlantyk Festival odbywał się w dniach 8-20 lipca w Łodzi. Podczas ośmiu festiwalowych dni zaprezentowano ponad 200 filmów z 60 krajów świata, z których ponad 50 miało na Transatlantyku swoją polską premierę.

Data dodania artykułu: 2018-07-25
Autor artykułu: UM Gdynia
stat4u