SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kapitan Marian Markiewicz odznaczony!
Kpt. Marian Markiewicz, mieszkający w Głubczycach weteran Armii Krajowej, Żołnierz Wyklęty, uczestnik "Burzy" w Wilnie otrzymał zaległe odznaczenia państwowe za 1944 i 1945 rok.

Podczas kształtowania się Niepodległego Państwa Polskiego 100 lat temu, nasi przodkowie wielką estymą i szacunkiem darzyli żyjących jeszcze Powstańców Styczniowych. Dzisiaj staramy się powielać te dobre wzorce. Przy okazji wspomnienia Akcji "Burza" wojewoda opolski Adrian Czubak miał przyjemność spotkać się w Głubczycach z dwoma niezwykle zasłużonymi kombatantami - Panem kapitanem Marianem Markiewiczem ps. "Maryl" i Panem porucznikiem Stanisławem Bejsarowiczem. Panu Marianowi wojewoda opolski wręczył zasłużone odznaczenia - Krzyż Walecznych oraz Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami. Oba zostały przyznane przez jego dowództwo za bohaterstwo na pierwszej linii walk. Odznaczenia z 1944 i 1945 roku nie mogły jednak zostać osobiście odebrane przez Pana kapitana.

- Odznaczenia były przyznane w czasie II wojny światowej i po tylu latach dopiero je przyznajemy. To też o czymś świadczy, ale zdążyliśmy. Zachowaliśmy się jak trzeba, oddajemy cześć, honor i niskie ukłony wielkim bohaterom. W sercach mamy jeszcze setki tysięcy wielkich bohaterów, których znamy z opowieści z książek, ale nie wiemy do dzisiaj, gdzie zostali złożeni do ziemi przez swoich oprawców. Dopóki będziemy przy władzy, będziemy walczyć o ich dobre imię, o ich godność i oto, aby odnaleźć wszystkich i oddać im cześć - mówił wojewoda opolski.

Data dodania artykułu: 2018-07-26
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u