SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Między sztuka na nauką
Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej oraz Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku spotkały się w nowych przestrzeniach - w Elektrowni należącej do znakomitej galerii sztuki współczesnej - Arsenał w Białymstoku. Obie jednostki współpracowały przy tworzeniu instalacji Zbigniewa Oksiuty - artysty i architekta na co dzień pracującego w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

Zainteresowania Zbigniewa Oksiuty nowymi obszarami architektury doprowadziły artystę do eksperymentów z materiałami organicznymi i poszukiwań w obszarze architektury biologicznej. Od połowy lat 70. ubiegłego wieku w swojej twórczości zarówno w przestrzeni sztuki, jak i architektury, łączy on doświadczenia obu tych dziedzin z badaniami prowadzonymi we współpracy z naukowcami różnych specjalności: biologii, chemii i technologii komputerowych.

W Białymstoku w przestrzeniach Elektrowni artysta wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w zakresie biotechnologii, eksperymentuje z materiałami organicznymi. W ramach wystawy "Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką" prezentowana jest m.in. instalacja zatytułowana "Jak to ze lnem będzie". Artysta dzięki robotowi z Wydziału Mechanicznego bada możliwość wykorzystania do tworzenia nowych form i przestrzeni naturalnych reakcji roślin na bodźce zewnętrzne.

Dzięki instalacji poznać możemy reakcje roślin na bodźce inne niż naturalne i obserwować tworzenie nowych form i przestrzeni. Zbigniew Oksiuta postawił sobie za cel sprawdzenie m.in. zachowań tkanek roślinnych, które tracą orientację i np. nie wiedzą, gdzie jest góra, a gdzie dół. Procesy wzrostu deformacji roślinnych prowadzone są w bioreaktorze, a symulację grawitacji zerowej kontroluje robot, którego program opracowano na Rensselaer Architecture w Troy w stanie Nowy Jork (uczelni w Stanach, na której wykłada Zbigniew Oksiuta) oraz na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Kuratorem wystawy jest Magdalena Godlewska-Siwerska.

Instalację "Jak to ze lnem będzie" oglądać można do 19 sierpnia.

Data dodania artykułu: 2018-07-28
Autor artykułu: mat prasowe PB
stat4u