SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wojewódzkie Obchody Święta Policji w Białymstoku z udziałem wojewody podlaskiego
W niedzielę blisko 3-tysięczny garnizon podlaski Policji obchodził swoje święto. W Białymstoku przy Pomniku Mordu Katyńskiego odbyła się uroczystość wręczenia nominacji na wyższe stopnie służbowe, odznaczeń państwowych, resortowych i wyróżnień dla policjantów. W wydarzeniu udział wzięli wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski

W święcie podlaskich mundurowych uczestniczyli także mieszkańcy miasta i Komendant Główny Policji nadinspektor Jan Lach oraz kadra kierownicza podlaskiej Policji na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Białymstoku nadinspektorem Danielem Kołnierowiczem.

24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Wojewódzkie obchody tego święta odbyły się w Białymstoku. Mundurowi najpierw złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki, a następnie przemaszerowali ulicami miasta do pomnika Danuty Siedzikówny ps. Inka, gdzie również złożyli kwiaty.

Uroczysty apel odbył się w Parku Konstytucji 3 Maja. Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych oraz awansów policjantów na wyższe stopnie służbowe. W parku odbył się również tzw. Niebieski Piknik z atrakcjami dla najmłodszych. Nawiązując do tradycji Policji Państwowej, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca – Świętem Policji. Tegoroczne obchody przypadają w 99. rocznicę powstania Policji Państwowej i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Data dodania artykułu: 2018-07-31
Autor artykułu: Podlaski UW
stat4u