SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wojewódzkie obchody Święta Policji w Toruniu
Tegoroczne obchody Święta Policji w województwie kujawsko-pomorskim odbyły się Toruniu. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości miały one szczególny charakter. Uroczystości swoją obecnością uświetnili goście m.in. Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr. Andrzej Szymczyk i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Obchody Święta Policji w Toruniu zainaugurowane zostały otwarciem nowo wybudowanego Komisariatu Policji w Dobrzejewicach. Działka pod budowę komisariatu została przekazana w akcie darowizny przez Gminę Obrowo już w marcu 2013 roku. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 11 mln złotych, z czego Starostwo Powiatowe w Toruniu przekazało 89 tys. złotych, ponad 4 mln złotych pochodziło z budżetu Policji, a prawie 7 mln złotych z Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020. Klucze do komisariatu nadinsp. Andrzej Szymczyk przekazał jego Komendantowi – podinsp. Ireneuszowi Lewandowskiemu. Poświęcenia obiektu dokonał Ks. Kan. dr Dariusz Żurański – Kapelan Policji Diecezji Toruńskiej

Oficjalną część uroczystości rozpoczęła msza święta, która odbyła się w Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Msza celebrowana była przez Ordynariusza Diecezji Toruńskiej Ks. Biskupa Wiesława Śmigla oraz towarzyszących mu księży z Kapelanem kujawsko-pomorskich policjantów Ks. Prałatem Stanisławem Kotowskim.

Kolejny punkt obchodów policyjnego święta miał miejsce na toruńskim rynku. To właśnie tutaj, po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości oraz podniesieniu flagi państwowej, w obecności m.in. władz samorządowych oraz zaproszonych gości, odbył się uroczysty apel, podczas którego nastąpiło wręczenie policjantom i pracownikom Policji odznaczeń i medali, a także nominacji na wyższe stopnie służbowe. Uhonorowania dokonali nadinsp. Andrzej Szymczyk, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała.

Wojewoda w trakcie uroczystości podziękował policjantom za ich codzienny trud i służbę dla drugiego człowieka. Opowiedział również o działaniach rządu na rzecz Policji.

Nasz rząd docenia ciężką służbę Policji. Docenia w postaci konkretnych działań dla poprawy warunków pracy funkcjonariuszy. Przyjęliśmy program modernizacji, w ramach którego Policja otrzyma ponad 9 miliardów złotych na konieczne inwestycje i doposażenie - mówił Mikołaj Bogdanowicz.

Z okazji Święta Policji na wyższe stopnie służbowe awansowało w całym województwie 1247 policjantów. Prezydent RP Andrzej Duda przyznał także medale za Długoletnią Służbę, natomiast minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński odznaki Zasłużony Policjant. W sumie przyznano 120 medali i odznaczeń dla policjantów i pracowników Policji.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie wyróżnień w konkursie Przyjazny Dzielnicowy organizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz patronatem medialnym Radia PiK. Komisja konkursowa, wyłoniła trzech laureatów, którymi zostali:

st.sierż. Krystian Tyburski - Komenda Powiatowa Policji w Chełmnie – za pomoc kobiecie i jej 18- miesięcznemu dziecku doświadczającej przemocy domowej. sierż.szt. Dawid Superczyński - Komenda Powiatowa Policji w Żninie – za pomoc w czasie wolnym mężczyźnie w trakcie nawałnicy od służby. mł.asp. Mateusz Majewski - Posterunek Policji w Gostycynie - za odnalezienie w czasie wolnym chłopca w stanie upojenia alkoholowego leżącego na nasypie kolejowym.

Pod koniec uroczystości Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego odczytał okolicznościowy list ministra Joachima Brudzińskiego, który objął honorowy patronat nad obchodami.

Data dodania artykułu: 2018-07-31
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u