SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pamięć o bohaterach w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg oddała dziś hołd powstańcom, którzy przez 63 dni walczyli o wolność i godność, składając kwiaty przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Dziś w całym kraju uroczyście obchodzono rocznicę wydarzeń tamtych dni. W godzinę „W” na ulicach miast zabrzmiały syreny w hołdzie powstańcom, którzy 74 lata temu stanęli do walki o wolną Polskę.

Poznańskie obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. Dominikanów. Główne uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej poprzedziła msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.

Pamięć powstańców uczcili kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Poznania. Hołd bohaterom oddano salwą honorową, apelem pamięci, wspólną modlitwą oraz ceremonią złożenia kwiatów i zapaleniem zniczy.

Powstanie Warszawskie było bohaterskim aktem sprzeciwu wymierzonym w niemieckiego okupanta, było wołaniem o wolność, było marzeniem tysięcy Polaków o wolnej Warszawie i wolnej Rzeczypospolitej. Etos powstania bliski jest wszystkim pokoleniom Polaków, w szczególności w roku 100-lecia odzyskania przez państwo polskie Niepodległości.

Data dodania artykułu: 2018-08-02
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u