SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Odsłonięcie pomnika generała broni Józefa Hallera w Jurczycach
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w podkrakowskich Jurczycach odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika generała broni Józefa Hallera. W wydarzeniu wziął również udział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W 100-lecie odzyskania niepodległości dokonaliście państwo aktu budowy tego pomnika, aktu wspomnienia o wielkim Polaku, wspaniałym żołnierzu, bohaterze polskiej niepodległości - o panu generale Józefie Hallerze. Pokazaliście w ten sposób i wzmocniliście waszą lokalną tradycję, wskazując waszego bohatera niepodległej Rzeczpospolitej – powiedział Prezydent RP po odsłonięciu pomnika.

- Był posłem, ministrem, był wszechstronny. Był wielką postacią II Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim można powiedzieć, że był rycerzem Rzeczypospolitej w najpełniejszym tego słowa znaczeniu – podkreślił Andrzej Duda.

Generał Józef Haller urodził się 13 sierpnia 1873 roku w Jurczycach. Stanął na czele samodzielnych polskich jednostek wojskowych utworzonych we Francji w 1917 r. Ta „Błękitna Armia” (zwana tak od kolorów mundurów) wzmocniła później powstające Wojsko Polskie. Generał Haller był również przewodniczącym ZHP i współtwórcą Krzyża Harcerskiego.

Prezydent zwiedził również Izbę Pamięci Rodu Hallerów i Hallerczyków w Jurczycach oraz obejrzał wystawę zdjęć prezentujących bicie rekordu na najdłuższą flagę państwową. Przypomnijmy, że rekord ten ustanowiliśmy 2 maja w Dniu Flagi RP. Inicjatorem tego wydarzenia był wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz ZHP Chorągwi Krakowskiej. Kraków pobił wtedy rekord dotychczas należący do Warszawy. W 2016 r. mieszkańcy stolicy rozwinęli flagę o długości ok. 1556 metrów, nam zaś udało się osiągnąć 2057 metrów. Prezydent A. Duda spotkał się w Jurczycach z pracownikami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i harcerzami, którzy przyczynili się do ustanowienia tego rekordu.

Data dodania artykułu: 2018-08-06
Autor artykułu: Małopolski UW
stat4u