SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,P. Czarnek o działaniu SN: „Bezceremonialne łamanie konstytucji i praworządności”
Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie przepisów artykułów ustawy o SN. Sprawa dotyczy przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN. Zgodnie z ustawą „Prawo o ustroju sądów powszechnych” sędzia przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65. roku życia. Naczelny organ władzy sądowej zwrócił się też do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniami dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów i unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

Konstytucyjny system prawny w Polsce nie przewiduje możliwości zawieszania stosowania ustaw przez jakiekolwiek sądy, w tym przez Sąd Najwyższy. Nawet Trybunał Konstytucyjny nie zawiesza stosowania ustawy tylko ostatecznie orzeczenie Trybunału o niekonstytucyjności ustawy wycofuje ją w ogóle z systemu prawnego. Nie ma konstrukcji zawieszania stosowania ustaw w prawie polskim i Sąd Najwyższy nie znajdzie nigdzie takiej podstawy prawnej, ani w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ani w ustawodawstwie zwykłym – zaznacza konstytucjonalista, wojewoda lubelski dr hab. Przemysław Czarnek.

Działania grupy sędziów wobec reformy wymiaru sprawiedliwości podważające przepisy artykułów ustawy są zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości efektem braku oczyszczenia środowiska sędziowskiego po 1989 roku. – Czy wiecie, że sędziowie z czasów stanu wojennego, którzy wydawali haniebne wyroki w czasach stanu wojennego dzisiaj są w tym bronionym czasami przez was Sądzie Najwyższym? - pytał premier Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim.

Wojewoda zachowanie sędziów blokujących ustawę nazywa łamaniem praworządności. – To, co robią sędziowie Sądu Najwyższego od początku lipca to jest łamanie praworządności w Polsce. W Polsce łamana jest praworządność w sposób bezceremonialny przez tych, którzy mają stać na straży przestrzegania praworządności - samych sędziów Sądu Najwyższego i to jest skandal nieprawdopodobny. Martwię się o to, co się dzieje, przede wszystkim dlatego, że dzisiaj emeryci, którzy przeszli w stan spoczynku z dniem 3 lipca uzurpują sobie prawo do orzekania w Sądzie Najwyższym i twierdzą jeszcze, że mają prawo do zawieszania stosowania ustawy, która została uchwalona przez parlamentarną większość wybraną w demokratycznych wyborach. Państwo do tej pory nie pogodzili się z wynikiem wyborów demokratycznych z jesieni 2015 roku a dzisiaj nie robią nic innego tylko bronią swoich interesów i interesów postkomuny, która te interesy dała im w wyniku obrad Okrągłego Stołu. Sąd Najwyższy nie ma prawa zawieszania stosowania jakiejkolwiek ustawy, i to co robi jest po prostu bezprawne. Jest bezceremonialnym łamaniem praworządności w Polsce – stwierdził Czarnek podczas rozmowy w programie Info Wieczór w TVP Info.

Link do programu: https://www.tvp.info/38135379/05082018-2300

Data dodania artykułu: 2018-08-08
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u