SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Renowacja Pomnika Historii we Fromborku
Zespół katedralny we Fromborku doczekał się renowacji. W obecności m.in. wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego i marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina abp Józef Górzyński podpisał 7 sierpnia umowę z wykonawcą prac konserwatorskich, które potrwają do końca 2020 roku.

Będzie to kolejny etap przywracania świetności Wzgórza Katedralnego we Fromborku, które jest jednym z najważniejszych zabytków w Polsce, od 1994 r. uznanym za Pomnik Historii (w zbudowanej w XIV wieku świątyni modlili się m.in. Mikołaj Kopernik, biskup Marcin Kromer, kardynał Stanisław Hozjusz i poeta biskup Ignacy Krasicki). Rozpoczynający się remont katedry jest największy od 1835 roku, kiedy prowadzono prace na całym wzgórzu.

W ramach podpisanej umowy przeprowadzone zostaną m.in. prace konserwatorskie w historycznym skarbcu katedralnym, dzięki czemu pomieszczenie to zostanie po raz pierwszy udostępnione zwiedzającym. Po zakończeniu remontu turyści będą mogli również zwiedzać poddasze katedry, gdzie zostanie wykonane dodatkowe oświetlenie. Natomiast Pałac Ferbera, czyli główny budynek Muzeum Mikołaja Kopernika, zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż windy i budowę podjazdów. Zaplanowano też konserwację i osuszanie dolnej partii murów obwodowych, konserwację elewacji katedry, zagospodarowanie terenu wokół niej, a także przebudowę wjazdu przez bramą południową.

Wartość całego przedsięwzięcia szacowana jest na ponad 21 mln zł, z czego ok. 18 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków UE. Decyzję o wsparciu przedsięwzięcia dotyczącego ochrony dziedzictwa kulturowego i zasobów kultury w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20 podpisał 24.10.2017 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Pozostałą kwotę (ok. 3 mln zł) stanowi wkład własny archidiecezji warmińskiej, łącznie z ofiarami wiernych zebranymi w kościołach w ostatnią niedzielę lipca.

Data dodania artykułu: 2018-08-12
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u