SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto plonów w Sterdyni
Dożynki są nieodłącznym elementem czasu zbiorów. Te obchody w każdej rolniczej gminie mają wyjątkowy, świąteczny charakter. W dożynkach gminnych w Sterdyni wziął udział Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki.

Tegoroczne uroczystości w Sterdyni połączone zostały z obchodami jubileuszu 30-lecia GOKiS oraz 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Sterdyni. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele, po zakończeniu której dożynkowy korowód przeszedł na plac GOKiS. Odbyła się tam prezentacja dożynkowych wieńców oraz główna, obrzędowa część spotkania.

Ceremoniał rozpoczął się wręczeniem, przez starostów dożynek, chleba na ręce gospodarza gminy Wójta Gminy Sterdyń Grażyny Sikorskiej. Pani Wójt podzieliła bochen na małe kawałeczki, które zostały polane miodem. Następnie po złożeniu życzeń dla rolników przez oficjalnych gości i wójta gminy rozpoczął się zwyczajowy poczęstunek. Organizatorzy wraz z Senatorem Kraską oraz Wojewodą Mazowieckim częstowali zgromadzonych mieszkańców gminy i gości przybyłych na uroczystość chlebem polanym miodem. Czas poczęstunku umilała Orkiestra Dęta OSP.

W wydarzeniu wzięli udział m. in: Waldemar Kraska Senator RP oraz Marek Renik Kierownik siedleckiej Delegatury MUW.

Podczas spotkania na terenie wokół GOKiS odbywał się jarmark, goście mogli podziwiać występy artystyczne dzieci z kół zainteresowań działających przy ośrodku kultury oraz obejrzeć rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Przez cały czas niedzielnego świętowania na dożynkowej scenie odbywały się koncerty muzyczne.

Data dodania artykułu: 2018-08-14
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u