SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,98. rocznica Bitwy Warszawskiej - uroczystości w Markach
Wieczorem, 14 sierpnia br. w Markach pod Warszawą odbyły się uroczystości upamiętniające heroizm i poświęcenie żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w 1920 roku z bronią w ręku stanęli naprzeciw zalewającej ówczesną Europę bolszewickiej nawałnicy. W spotkaniu uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz.

Uroczystości w Markach tradycyjnie odbywają się wieczorem w przeddzień zwycięstwa nad wojskami bolszewickimi. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP parafii św. Izydora był miejscem, w którym rozpoczęto uroczyste obchody. Odprawiono tam Mszę świętą w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy 1920 roku.

Następnie wszyscy zebrani przejechali pod Pomnik Żołnierzy 1920 roku na cmentarzu parafialnym przy ul. Bandurskiego, gdzie odbył się Apel Pamięci Oręża Polskiego. Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz odczytał okolicznościowy list. W otoczeniu przybyłych na uroczystość pocztów sztandarowych oraz warty honorowej delegacje organizacji kombatanckich, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego złożyły pod pomnikiem wieńce. Wicewojewoda Mazowiecki złożył wieniec w imieniu Premiera RP. Hołd bohaterskim przodkom poległym w obronie Ojczyzny w 1920 roku oddano także przez rozpalenie na żołnierskiej mogile białych i czerwonych zniczy.

W sierpniu 1920 roku Wojsko Polskie pod dowództwem Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego odparło atak idącej na Warszawę armii bolszewickiej. Była to bitwa rozstrzygająca nie tylko o przyszłości naszego kraju, ale o losach całej ówczesnej Europy. Zwycięska bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i ostatecznie przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Na cmentarzu parafialnym w Markach spoczywają ciała żołnierzy poległych w bitwie z najeźdźcą.

Wydarzenie objęto Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Data dodania artykułu: 2018-08-15
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u