SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Bohaterowie czasów pokoju” nagrodzeni przez szefa MON
Dziękuję żołnierzom, szczególnie tym, którzy narażają zdrowie i życie, żeby pomagać innym. Wyróżniłem właśnie grono tych osób, które uczestniczą w jakże szlachetnej Akcji Serce, akcji pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebują. Wyróżniam także tych, którzy pomagają innym często poza godzinami służby. To jest właśnie postawa służby, to jest postawa godna najwyższego uznania i najwyższego szacunku– powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w przeddzień obchodów święta Wojska Polskiego.

We wtorek, szef MON w obecności kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP odznaczył i wyróżnił żołnierzy Wojska Polskiego oraz pracowników resortu medalami resortowymi, a także wręczył akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Ceremonię, która odbyła się w kompleksie MON przy ul. Klonowej 1 poprzedziło uroczyste złożenie wiązanki kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Z inicjatywy szefa MON nagrody finansowe otrzymało 11 żołnierzy, którzy przyczynili się do uratowania życia lub zdrowia ludzkiego lub brali udział w akcjach humanitarnych i ratowniczych.

Minister wpisaniem do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” za wybitne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych w czasie pokoju, wyróżnił także zastępcę Szefa Zarządu Zasobów Osobowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Decyzją szefa MON wyróżnione wpisem zasług do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych, w czasie pokoju, zostały także oddziały wojskowe: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 12. Brygada Zmechanizowana, 22. Baza Lotnictwa Taktycznego oraz Wydział Żandarmerii Wojskowej z Gdyni.

– Spotykamy się tutaj w przeddzień święta Wojska Polskiego, które nawiązuje do wielkiej wiktorii Wojska Polskiego w 1920 roku. To była bitwa, która zaliczona została do tych bitew, które przesądziły o losach świata. To była bitwa, która przesądziła o tym, że Polska odrodzona na nowo w 1918 roku utrzymała swoją niepodległość. To była bitwa, która również spowodowała, że nawała bolszewicka nie przeszła przez Polskę, nie dotarła do Europy – mówił podczas uroczystości minister Błaszczak.

– Dziś nawiązujemy do tej postawy. Nawiązujemy do służby żołnierzy Wojska Polskiego, do ofiarności, do zaangażowania. Do tego wszystkiego, co spowodowało, że Polska odzyskała swoją niepodległość. Świętujemy setną rocznicę powrotu Polski na mapę świata – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szef MON za wybitny dorobek w służbie wojskowej Honorową Bronią Białą – Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił prorektora ds. wojskowych Akademii Wojsk Lądowych. Z kolei za wybitne zasługi, w szczególności za znaczące osiągnięcia szkoleniowe lub dydaktyczne, w dowodzeniu, szkoleniu, pracy wychowawczej, nadaniem tytułu honorowego „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką I i II stopnia minister odznaczył 14 żołnierzy. Dziesięciu żołnierzom minister wręczył, za szczególne osiągnięcia podczas pełnienia służby wojskowej w określonym rodzaju Sił Zbrojnych RP „Odznaki Honorowe”.

- Dziękuję wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego za codzienną służbę, ale szczególnie dziękuję żołnierzom liniowym – mówił zwracając się do wyróżnionych.

W trakcie uroczystości wręczone zostały także odznaczenia resortowe. Kilkudziesięciu żołnierzy odznaczonych zostało medalami resortowymi: złotym, srebrnym i brązowym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

15 żołnierzy odebrało z rąk szefa MON akty mianowania na wyższe stopnie oficerskie.

Wojsko Polskie to formacja, która się rozwija liczebnie. Wojsko Polskie właśnie jest modernizowane. (…) Wojsko Polskie również zacieśnia relacje w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. To są zadania, które realizujemy, a celem, jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – zaznaczył podczas ceremonii Mariusz Błaszczak.

Na zakończenie uroczystości minister w obecności kierowniczej kadry MON i SZRP złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Data dodania artykułu: 2018-08-15
Autor artykułu: mat prasowe MON
stat4u