SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wielka Defilada Niepodległości
Dziękuje za wasze codzienne poświęcenie i zaangażowane. Dziękuję za to, że w rozmowach z dowódcami sił NATO mogę usłyszeć najwyższe oceny waszego profesjonalizmu. Żołnierze Wojska Polskiego jesteście dumą narodu polskiego. Jesteście obrońcami polskiej wolności i jesteście też tymi, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas centralnych uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

15 sierpnia w Warszawie odbyła się Wielka Defilada Niepodległości, która była kulminacyjnym punktem programu obchodów Święta Wojska Polskiego. Na uroczystości obecny był prezydenta RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, przedstawiciele kadry kierowniczej MON i dowódczej Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele władz państwowych. Po raz pierwszy na warszawskiej Wisłostradzie przedefilowało ponad 2 tysiące osób - pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, grupy rekonstrukcyjne, przeleciało ponad 100 statków powietrznych. Przejechał współczesny i historyczny sprzęt wojskowy.

- Spotykamy się dziś na Wielkiej Defiladzie Niepodległości w roku szczególnym, w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 98 lat temu Wojsko Polskie wykazało się niezwykłym heroizmem, walecznością i ofiarnością. Wojsko Polskie zadziwiło świat. Bitwa Warszawska przeszła do historii jako jedna z bitew, która zadziwiła świat. Dziś jesteśmy aktywni w ramach NATO. Dziś naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie. I dziś też ten duch bojowy z roku 1920 jest nam potrzebny. Potrzebna jest też strategia na miarę marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś potrzebny jest nowoczesny sprzęt i niezbędna jest niezachwiana solidarność w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. To są nasze wspólne zadania. Moim zadaniem, jako ministra obrony narodowej, jest spowodowanie żeby Wojsko Polskie było dobrze wyszkolone, uzbrojone i sprawnie dowodzone – mówił podczas wystąpienia szef MON.

W trakcie uroczystości, słowa podziękowania za służbę do żołnierzy skierował także prezydent Andrzej Duda - Dziękuję wam za waszą służbę, dziękuję wam za wasz trud, za tę wielką odpowiedzialność, jaką przyjmujecie na siebie, za bezpieczeństwo naszej ojczyzny, za nasze bezpieczeństwo. (… )W dniu Święta Wojska Polska życzę wam, abyście zawsze bezpiecznie wracali do domu z każdego waszego dnia służby, z każdej waszej misji - mówił prezydent.

***

W tym roku, podczas centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego defilada naziemna podzielona była na 3 główne części: pieszą, pojazdów oraz historyczną.

Defiladę naziemną rozpoczął przemarsz 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi oraz 60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP. Po nich defilowali żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.

Defilada piesza to także pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP.

Defiladę pojazdów stworzyło ponad 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa i inne.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów stworzyło szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentowało: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

W defiladzie lotniczej udział wzięły jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych, a także statki powietrzne naszych sojuszników - m .in. samoloty F22. Nad Warszawą, przelot wzdłuż Wisły w ramach defilady lotniczej wykonało ponad 100 samolotów i śmigłowców. Podczas defilady lotniczej można było zobaczyć w niskim przelocie nad Wisłą m .in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 Mi-14, Mi-8, Mi-17, Mi-24 oraz samoloty: TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, An-28, C-295M, C-130, M-346, F-16 Jastrząb, G550 i B737.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej razem z prezydentem RP Andrzejem Dudą złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego żołnierza oraz pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Data dodania artykułu: 2018-08-15
Autor artykułu: mat prasowe MON
stat4u