SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kodeń polską Fatimą- uroczystości odpustowe w kodeńskim sanktuarium.
Przed oblicze matki boskiej kodeńskiej udali się pielgrzymi by przed jej cudownym wizerunkiem dziękować za miniony rok oraz prosić królową Podlasia o udzielenie szczególnych łask podczas dwudniowego celebrowania święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pątnikom towarzyszyli poseł na Sejm RP Janusz Szewczak, senator RP Grzegorz Bierecki z małżonką oraz wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, którzy wzięli udział w uroczystościach.

Uroczystości na kalwarii rozpoczęła procesja z udziałem kodeńskiej orkiestry dętej. Podczas nabożeństwa słowo boże wygłosił biskup siedlecki Kazimierz Gurda. -To co śmiertelne przemieni się w nieśmiertelne- powiedział biskup zapowiadając święto wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny następnego dnia- oto Maryja, matka Jezusa, zostaje wzięta do nieba. Jej śmiertelne ciało zostaje odziane w nieśmiertelność. Maria zrodziła się bez grzechu pierworodnego, który wiąże się ze śmiercią dlatego jej odejście nazywa się zaśnięciem- dodał. -Drodzy siostry i bracia, mamy nadzieje na szczęśliwe życie z Bogiem dla was i tych wszystkich którzy już odeszli z tego świata ze znakiem wiary, znakiem zaufania, przyjmowania i wypełnienia bożego słowa- zwrócił się do wiernych podkreślając wagę święta w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 98. Rocznicy zwycięskiej bitwy Warszawskiej. -Szczególnie w tym roku myślimy o tych którzy przyczynili się do odzyskania godności naszej ojczyzny. Jutro przypada historyczne wspomnienie zwycięskiej bitwy pod Warszawą w 1920r. Bitwie zwycięskiej dzięki wniebowziętej Matki Bożej. Dziękujemy Bogu za wszystkich obrońców Polski od zarania dziejów. Za tych którzy o odzyskanie wolności walczyli w czasach zaborów, którzy o tę wolność się upominali i wywalczyli ją w roku 1918, czego setną rocznicę właśnie obchodzimy. Nasi przodkowie zapłacili za odzyskaną wolność wysoką cenę. Oddawali za wolność zdrowie, życie, płacili cierpieniem oraz utratą najbliższych. Dziś cieszymy się niegdyś wywalczoną wolnością, ale jednocześnie musimy pamiętać, że winniśmy jej szacunek, obronę oraz świadomość historyczną.

Pierwszy dzień odpustu w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiejzakończyło poświęcenie monstrancji, która stanowi wotum przekazane przez senatora RP Grzegorza Biereckiego w akcie wdzięczności za zdrowie żony, która było polecana kodeńskiej Matce Boskiej.

Senator podkreślił, że uroczystości ku czci Marii stanowią widoczny znak jedności katolickiej Europy. -Fatima i Kodeń, dwa przeciwległe bieguny Europy, dwa miejsca wielkiego kultu Najświętszej Marii Panny, to pewien symbol opieki Maryi nad naszym kontynentem, od Atlantyku, do Podlasia -podkreślił.

Data dodania artykułu: 2018-08-18
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u