SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,740. rocznica zjawienia Matki Bożej w Kęble
Minęła 740. rocznica zjawienia Matki Bożej w Kęble. Z tej okazji parafia pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy zorganizowała uroczystość upamiętniającą wydarzenie. W obchodach rocznicowych uczestniczył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

- Wojska Piłsudskiego zadały śmiertelny cios światowej rewolucji komunistycznej – podkreślił wojewoda w swoim wystąpieniu. - Stało się coś niemożliwego, bo państwo, które rodziło się, rozwijało na bazie trzech zaborów, i które nie dysponowało rozwiniętą armią, taką jak Sowieci, powstrzymało rewolucję światową, na którą, niestety, czekali ludzie w Europie Zachodnie, bo ten zachwyt marksizmem i komunizmem w Europie Zachodniej był bardzo duży.

- Pochód, który urządzili Sowieci na Europę i Świat przeszedłby przez Warszawę i doszedłby do Hiszpanii, Portugalii. Nie przeszedł, bo stał się prawdziwy cud, dokonany za wstawiennictwem Maryi, Królowej Polski i cud dokonany rękami dowódców oraz żołnierzy polskich, na czele z Józefem Piłsudskim – zaznaczył wojewoda.

– Warunkiem rozwoju narodu jest sięganie do największych wartości przodków. (...) Cuda dzieją się z gorliwości narodu, z gorliwej wiary, modlitwy, z zawierzania Polski, narodu polskiego Maryi, Królowej Polski - stwierdził wojewoda Czarnek.

Uroczystą mszę św. poprzedziło poświęcenie namalowanego specjalnie na tę okazję obrazu. Twórcą artystycznej wizji wydarzenia sprzed wieków jest dolnośląski artysta Stanisław Eugeniusz Bodes. Obraz został zawieszony w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy.

Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć prezentację kultury materialnej i zwyczajów rycerskich w średniowiecznej Polsce zorganizowaną przez grupę rekonstrukcyjną Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej na placu Różańcowym.

***

Według parafialnej kroniki wydarzenie w Kęble miało miejsce w 1278 roku, gdy Tatarzy podczas najazdu plądrowali ziemie polskie. Ich łupem padła m.in. figurka Matki Bożej. Wiedząc, jaką czcią otaczali ją Polacy, a szczególnie mieszkańcy tych okolic, zaczęli na oczach wiernych obrzucać ją przekleństwami. Według zachowanych zapisów, ukazać się miało nad nią jasne, oślepiające światło, a następnie figura uniosła się i przeniosła na sąsiednie wschodnie wzgórze, co miało przerazić Tatarów, którzy w popłochu uciekli. Na miejscu objawienia postawiono kościołek, w którym umieszczono słynącą cudami rzeźbę.

Data dodania artykułu: 2018-08-18
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u