SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,75. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie
Dokładnie 75 lat temu Żydzi zamknięci w białostockim getcie wzniecili powstanie przeciwko Niemcom. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz białostoczanie uczcili w czwartek pamięć uczestników tamtych tragicznych wydarzeń.

Główne uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu powstania w białostockim getcie miały miejsce przy pomniku upamiętniającym obrońców getta. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad Izraela, Niemiec i Rosji oraz grupa dawnych żydowskich mieszkańców Białegostoku i ich potomków.

Powstanie w białostockim getcie Powstanie w białostockim getcie historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

Getto w Białymstoku zostało utworzone przez niemieckie władze okupacyjne 26 lipca 1941 r. dla ponad 40 tys. Żydów, także tych z okolic miasta. Jeszcze w tym samym roku weszło w życie rozporządzenie o zakazie opuszczania getta pod groźbą śmierci.

Niecałe dwa lata później, w lutym 1943 roku rozpoczęła się akcja likwidacyjna getta. W ciągu ośmiu dni Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 10 tys. ludzi, kolejne 2 tys. mordując na miejscu. Ostateczna likwidacja miała zostać przeprowadzona 16 sierpnia. Białostoccy Żydzi wzniecili jednak powstanie. Źle uzbrojeni, nieliczni powstańcy stanęli naprzeciw wielokrotnie liczniejszych oddziałów regularnego wojska. Opór został złamany po kilku dniach. Przywódca powstania Mordechaj Tenenbaum i jego zastępca Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo.

Data dodania artykułu: 2018-08-18
Autor artykułu: Podlaski UWstat4u