SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Lubuskie Święto Chleba 2018
W Bogdańcu po raz 23 odbyło się Lubuskie Święto Chleba. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Niedzielne obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji wytwórców chleba, w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Bogdańcu. Następnie goście przeszli korowodem do Zagrody Młyńskiej, gdzie obyło się uroczyste ślubowanie adeptów sztuki piekarniczej i cukierniczej oraz obrzęd ludowy.

- W wielowiekowej tradycji naszego narodu zakorzenione jest, że po żniwach świętujemy na dożynkach. To świętowanie ma na celu podziękowanie Bogu za plony, a rolnikom za ich pracę. Dziś dziękuję za wielki trud i za ten chleb, którego dzięki waszej ciężkiej pracy nie będzie nam brakowało – mówił Wojewoda Władysław Dajczak, dziękując rolnikom z gminy Bogdaniec za ich ciężką pracę.

Wojewoda przekazał na ręce wójta gminy Bogdaniec z list z podziękowaniami od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który wraz z całym Rządem Premiera Mateusza Morawieckiego chyli czoła przed rolnikami dziękując za tegoroczną pracę. Zapewnił też, że rolnicy dotknięci klęską suszy będą mogli liczyć na wsparcie. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone, a służby wojewody czekają na wnioski z komisji szacowania strat.

W trakcie oficjalnej części uroczystości Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wręczył wójtowi gminy Bogdaniec Krystynie Pławskiej Złoty Medal za długoletnią służbę, nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Historia Święta Chleba

Pomysł Święta Chleba zrodził się w latach dziewięćdziesiątych. Pomysłodawcą zorganizowania uroczystości był Pan Wojciech Sadowski etnograf, wówczas kierownik działu etnograficznego Muzeum Gorzowskiego, twórca Muzeum w Bogdańcu. Idea Święta Chleba nawiązuje do odbywających się w Bogdańcu w latach 1945-1950 jarmarków gminnych i powszechnego w tamtym okresie domowego wypieku chleba. Początkowo była to impreza typowo folklorystyczna. Od roku 1998 zmieniono charakter uroczystości na bardziej podniosły. Wprowadzono widowisko obrzędowe, które swą tematyką podkreśla symbolikę chleba w naszym życiu, ukazuje jak ważna jest tradycja w naszym życiu, kształci w młodym pokoleniu potrzebę więzi z tradycją i uczy, że od szacunku do chleba już tylko krok do szacunku do bliskich, domu rodzinnego i kraju. Od roku 2001 nadano uroczystości charakter wojewódzki.

Data dodania artykułu: 2018-08-20
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u