SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kajakowa droga krzyżowa w Iławie
W parafii świętego Andrzeja Boboli w Iławie 10 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie stacji drogi krzyżowej będącej pamiątką pobytu Karola Wojtyły nad Jeziorakiem.

Sport w życiu Jana Pawła II odgrywał ogromną rolę. Szczególnie upodobał sobie góry, ale z pasją oddawał się również kajakarstwu na Warmii i Mazurach. Jedna wypraw kardynała Karola Wojtyły miała za cel Jeziorak w okolicach Iławy, co mieszkańcy postanowili upamiętnić stworzeniem niecodziennej drogi krzyżowej.

Około dwudziestokilometrowa trasa rozpoczyna się przy parafii na Lipowym Dworze, kolejne stacje wiodą przez Kamień Duży i Mały, Windyki, Wolę Kamieńską, Trynwałd, Jażdżówkę, Gizerek, Kwir, Szałkowo i z powrotem do Lipowego Dworu. Każdą z piętnastu stacji drogi krzyżowej tworzą odlewy kajaka, którym w 1973 roku pływał po Jezioraku ówczesny kardynał, Karol Wojtyła, w barwach nawiązujących do papieskiego herbu.

W obecności m.in. Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Artura Chojeckiego i Wójta Gminy Iława, Krzysztofa Harmacińskiego poświęcenia drogi krzyżowej dokonał Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, który wyraził nadzieję, że „to nasze upamiętnienie dwukrotnego pobytu Papieża Polaka nad pobliskim jeziorem, upamiętnienie nie w spiżu czy w brązie, nie w pomniku czy wystawionym mu kolejnym popiersiu, ale właśnie w stacjach krzyżowej drogi modlitwy, pozwoli i nam wszystkim, w naszym życiu na otwarcie jeszcze jednego kanału oddziaływania Jego świętości”. Uroczystości zakończyła msza święta w kościele na Lipowym Dworze.

Data dodania artykułu: 2018-08-20
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u