SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,74. rocznica bitwy pod Jerzyskami i Święto Wojska Polskiego
W asyście kompanii honorowej w Jerzyskach odsłonięto pomnik poświęcony Poległym Żołnierzom AK i NSZ. Okolicznościowy list od Premiera RP odczytał Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Wydarzenie, zorganizowane w ramach obchodów 74. rocznicy Bitwy pod Jerzyskami rozpoczęło się wprowadzeniem Kompanii Honorowej 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Burmistrz Łochowa, Robert Gołaszewski jako gospodarz powitał zgormadzonych i zapowiedział odsłonięcie pomnika. Odnowiony monument poświęcił biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera odczytał list od Mateusza Morawieckiego, Premiera RP.

- Żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych ramię w ramię uczestniczyli na tych ziemiach w Akcji Burza. Odnosili zwycięstwa, dawali nadzieję na wolność i suwerenność. Wiedząc o nadciągających wojskach sowieckich chcieli zagwarantować Polsce prawo do decydowania o swej przyszłości. Pod Jerzyskami wielu z nich złożyło na ołtarzu historii krwawą ofiarę. W walce z przeważającymi siłami niemieckimi większość polskiego oddziału poległa w boju, zaś wkrótce potem część jego członków – po torturach – została zamordowana. Ocaleli nieliczni, przekazując kolejnym pokoleniom świadectwo o sile patriotyzmy – napisał Premier w okolicznościowym liście.

– Szanowni Państwo, w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez nas kraj niepodległości pamięć o jego obrońcach nabiera wyjątkowego znaczenia. Współczesne Wojsko Polskie z dumą kontynuuje ich dzieło służby Ojczyźnie i stoi na straży Jej bezpiecznej przyszłości. Dzisiaj w Jerzyskach zjednoczeni w poczuciu odpowiedzialności za Polskę, chylimy czoła przed członkami polskiej konspiracji czasu wojny, których czyny i zasługi bojowe są ważną kartą w historii naszego oręża – dodał.

Za zasługi dla lokalnego samorządu Burmistrzowi Łochowa Prezydent RP nadał odznaczenie państwowe. W imieniu Prezydenta wręczył je Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

W dalszej części uroczystości odbyła się polowa msza św. w intencji poległych żołnierzy pod Jerzyskami. Mszę odprawił biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Bohaterów uczczono w trakcie Apelu Poległych i oddano salwę honorową. W ramach zakończenia uroczystości organizatorzy przewidzieli również koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Sonanto.

Data dodania artykułu: 2018-08-20
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u