SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce
Uroczystości Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce z udziałem tysięcy prawosławnych pielgrzymów rozpoczęły się w sobotę (18.08) i trwały całą noc. W niedzielę (19.08) odbyła się główna świąteczna liturgia, w której wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa wraz ze zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej w Ameryce i Kanadzie - metropolitą Tichonem. Następnie uczestnicy wzięli udział w procesji z poświęceniem krzyża i owoców.

Święto Przemienienia Pańskiego co roku gromadzi na Grabarce tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła prawosławnego w Polsce.

Święta Góra znana jest szczególnie dzięki cudom, które miały miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to miejscowa ludność dzięki modlitwie w tym miejscu została wybawiona z szalejącej zarazy. Od tamtej pory tradycją stało się ustawianie krzyży wokół cerkwi, która znajduje się na górze. Wierni przynoszą swoje krzyże modląc się o pomyślność dla siebie i swojej rodziny, a także o spokój dusz swoich zmarłych. W okolicy płynie też cudowne źródełko, w którym z okazji święta poświęcana jest woda. Wierni obmywają się wodą, zabierają ją też do domów.

Data dodania artykułu: 2018-08-24
Autor artykułu: Podlaski UWstat4u