SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W wakacje dzieci się nie nudzą
Ponad 70 dzieci wzięło udział w drugiej w tym roku edycji „Wakacji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim”. Tegoroczna odsłona wydarzenia miała symobliczne znaczenie - 2018 jest bowiem jubileuszowym rokiem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mam nadzieję, że będziecie się tu bardzo miło czuli (…) mamy tutaj ponad 20 wydziałów, ponad 13 różnych inspekcji i ponad 1200 pracowników, więc pewnie się z każdym nie przywitacie i nie zobaczycie, ale mam nadzieję, że będą to dla was niezapomniane wrażenia – powitał dzieci w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wicewojewoda Piotr Kołodziejczyk.

W ramach wydarzenia dzieci i młodzież z dwóch świetlic specjalistycznych z Katowic, Gminnego Ośrodka Kultury we Włodowicach oraz Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie miały okazję zwiedzić gmach urzędu i jego najbardziej reprezentatywne miejsca, w tym Salę Marmurową i Salę Sejmu Śląskiego. Atrakcją dla uczestników zwiedzania była również możliwość przejechania się zabytkową widną paciorkową oraz wizyta w skarbcu i w schronie, znajdujących w podziemiach gmachu. – Najbardziej podobał mi się skarb i winda - fajnie się ruszała i można było się nią przejechać! – dzielił się swoimi wrażeniami 7-letni Kuba, jeden z uczestników wydarzenia. Dzieci odwiedziły też Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie mogły na własne oczy przekonać się, jak wygląda praca operatora numeru alarmowego 112 i dowiedzieć się, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy.

Na zakończenie uczestnicy udali się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Tam odbyła się krótka prelekcja na temat bezpieczeństwa oraz pokaz psów policyjnych – policjanci opowiedzieli o ich pracy w policji i zaprezentowali, jak wygląda pościg psa policyjnego za przestępcą. Dzieci miały też możliwość obejrzenia z bliska policyjnych pojazdów i sprzętu.

Data dodania artykułu: 2018-08-26
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u