SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Prawie 100 osób uczestniczyło w wojewódzkiej akcji zbiórki krwi
W odpowiedzi na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz w związku ze wzrastającym zapotrzebowaniem na krew i składniki pochodne w okresie letnim w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się wojewódzka wakacyjna zbiórka krwi.

Podczas kolejnej już tego typu akcji w LUW do oddania krwi zgłosiło się prawie 100 osób. Ze względów zdrowotnych 73 mogło podzielić się swoją krwią. Tego dnia zebrano jej w sumie 35 litrów.

- Kończą się wakacje, ale nie kończy się okres letni. Dobra pogoda sprzyja niestety wypadkom komunikacyjnym, ofiar jest bardzo dużo. Te ofiary najczęściej potrzebują krwi. Tej krwi brakuje w naszych bankach krwi, brakuje jej w RCKiK i w naszych szpitalach. Apeluję do wszystkich, którzy mogą oddać krew bliźniemu, mogą oddać krew drugiej anonimowej osobie – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Wojewódzka wakacyjna zbiórka krwi została zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Lubelski Urząd Wojewódzki. ***

Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek. Tylko wówczas oddawanie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Kandydat na dawcę jest zawsze kwalifikowany przez lekarza zgodnie z obowiązującymi zasadami i w oparciu o ocenę wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych, sprawdzenie ankiety dawcy, które jest uzupełnione zebranym wywiadem lekarskim, wyniki skróconego badania przedmiotowego dawcy. Zdanie lekarza jest decydujące.

Data dodania artykułu: 2018-08-26
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u