SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,1 września wszystko się zaczęło
W sobotę 1 września w Opolu odbyły się uroczystości upamiętniające niemiecką agresję na Polskę w 1939 roku. Tak jak w ubiegłym roku, rozpoczęły się one o godzinie 8 rano przy ulicy konsularnej, gdzie do 1939 roku mieścił się Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej. W miejscu, które przez lata było jedynym polskim terytorium na Śląsku Opolskim, kwiaty złożyli wicewojewoda opolski Violetta Porowska, Dyrektor Delegatury Opole IPN dr Bartosz Kuświk, kombatanci, a także mieszkańcy regionu.

Następnie udano się pod budynek dworca PKP, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Polaków wywiezionych do niemieckiego obozu pracy KL Buchenwald. W tym miejscu także złożono kwiaty i znicze.

Główne uroczystości odbyły się o godzinie 11. Najpierw w Kościele Ojców Franciszkanów odbyła się msza święta sprawowana przez biskupa Pawła Stobrawę. Po jej zakończeniu miał miejsce przemarsz na opolski rynek, gdzie zgromadzili się uczestnicy wydarzenia. W upamiętnieniu udział wzięli kombatanci i weterani, Poseł na Sejm RP Katarzyna Czochara, Senator RP Jerzy Czerwiński, Poseł na Sejm RP Paweł Grabowski, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i świata nauki.

W swoim przemówienia wicewojewoda opolski wspominała o wadze poszukiwania lokalnych miejsc pamięci:

-Każdy region ma swoje miejsca, będące świadkami historii. Naszym zadaniem jest, by takie miejsca wynajdywać i dbać o nie w szczególny sposób. Razem z Instytutem Pamięci Narodowej w zeszłym roku zapoczątkowaliśmy tradycję składania kwiatów pod Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej w Opolu. Dzisiaj powtórzyliśmy to. Jestem przekonana, że szczególna pamięć należy się osobom, które w trudnym okresie 20-lecia międzywojennego starały się wspierać i chronić polską ludność zamieszkałą na terenie III Rzeszy. – mówiła Violetta Porowska.

Podczas uroczystości złożone zostały także kwiaty, a także miały miejsce apel pamięci i salwa honorowa w wykonaniu 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

Data dodania artykułu: 2018-09-02
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u