SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uroczyste ślubowanie funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej
W piątek w samo południe na dziedzińcu kompleksu sejmowego około 100 funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej złożyło ślubowanie przed marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Uroczysty apel poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, podczas której poświęcono sztandar Straży Marszałkowskiej

Obchodzone w tym roku 550-lecie parlamentaryzmu Rzeczypospolitej przypomina nam o bogatym parlamentarnym i obywatelskim dziedzictwie. W dzieje Sejmu wpisana jest także tradycja Straży Marszałkowskiej, sięgająca drugiej połowy XVI wieku. W czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów straż była formacją elitarną. Jej służba była szczególnie chroniona - powiedział marszałek Kuchciński w trakcie uroczystości.

Marszałek Sejmu przypomniał, że od 100 lat obowiązkiem Straży Marszałkowskiej jest czuwanie nad bezpieczeństwem posłów i senatorów oraz porządkiem obrad. - Służba w Straży Marszałkowskiej była zawsze wielkim zaszczytem. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie parlamentu przyjmowano do niej ludzi o odpowiednim wyszkoleniu i świadectwie moralnym - stwierdził Marek Kuchciński.

Funkcjonariusze złożyli ślubowanie wg następującej roty: Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej ślubuję wiernie służyć Narodowi Polskiemu, przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, sumiennie wykonywać obowiązki funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, nawet z narażeniem własnego życia, a także strzec honoru i dobrego imienia służby oraz przestrzegać dyscypliny służbowej i zasad etyki zawodowej.

- Ślubowanie jest szczególnym i symbolicznym momentem. Jego złożenie to zobowiązanie do wiernej służby, nawet z narażeniem własnego życia. Głęboko wierzę, że zgodnie z rotą ślubowania będziecie Państwo ofiarnie i wytrwale budować wizerunek Straży Marszałkowskiej, jako formacji gotowej do najtrudniejszych zadań - podkreślił Marszałek Sejmu.

W wydarzeniu również udział wicemarszałkowie Sejmu: Barbara Dolniak, Małgorzata Kidawa-Błońska, Beata Mazurek i Ryszard Terlecki. Senat reprezentował wicemarszałek Adam Bielan. Wśród gości byli także szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska wraz z zastępcami, parlamentarzyści, przedstawiciele Rady Ministrów oraz rodziny funkcjonariuszy.

Data dodania artykułu: 2018-09-07
Autor artykułu: sejm.pl
stat4u